Zorientowani!
Nowe trendy

Zorientowani!

Ponad 300 uczniów wrocławskich szkół podstawowych i gimnazjalnych wzięło dziś udział w międzyszkolnym turnieju biegu na orientację!

Turniej odbył się na terenie Parku Wschodniego i był podsumowaniem 3 lat programu edukacyjnego The World Games 2017 o nazwie ORIENTUJ SIĘ! Nie przypadkowo jednak data wydarzenia przypadła na 24 maja, bo to właśnie dziś na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Orienteeringu.

Na uczestników turnieju czekało wiele atrakcji! Oprócz samego biegu, który przygotowany był zgodnie z międzynarodowymi wymogami, uczniowie mogli spróbować swoich sił w przeciąganiu liny oraz w ultimate frisbee pod okiem samego Michała Dula – reprezentanta Polski i prezesa Polskiego Stowarzyszenia Graczy Ultimate.

Ponadto gimnazjaliści mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach ZORIENTOWANI W FEJSIE, przygotowanych we współpracy z Laboratorium Strategii Marketingowych 360. Zajęcia poświęcone były wykorzystaniu portali społeczniościowych w tworzeniu relacji z wydarzeń. Po wysłuchaniu kilku wskazówek młodzież ruszyła w teren, wcielając się w rolę reporterów sportowych.

Program „Orientuj się we Wrocławiu” obchodzi w tym roku mały jubileusz. W ciągu trzech lat funkcjonowania skorzystały z niego 72 szkoły. W sumie przeszkolonych zostało ok. 16 tys. uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. A w Lidze Szkół The World Games 2017 co miesiąc startuje blisko 100 osób.

Celem programu „Orientuj się we Wrocławiu” jest promocja biegu na orientację. Projekt realizowany jest przez trzy podmioty – Urząd Miejski Wrocławia, Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej i Wrocławski Komitet Organizacyjny TWG 2017.

Program składa się z dwóch części. Pierwszy etap stanowi szkolenie dzieci i młodzieży w szkołach. Podczas zajęć z wychowania fizycznego młodzi sportowcy przyswajają sobie podstawową wiedzę, a także uczą się, co poszczególne symbole z mapy oznaczają. Chętni mogą połączyć teorię z praktyką i wystartować w zawodach. Dla nich co miesiąc organizowana jest Liga Szkół The World Games 2017, w której bierze udział ok. 100 osób.

– Dla nas, organizatorów igrzysk, program „Orientuj się” to ważny element dziedzictwa. Dzięki wspólnym wysiłkom udało nam się zainteresować dyscypliną tysiące osób. Nauczyciele zyskali nowe pomysły na ciekawe zajęcia, a dzieci mają szansę doskonalić umiejętności, uczestnicząc w lidze szkół. Jestem przekonany, że wielu spośród tych młodych ludzi już za kilka lat trafi do profesjonalnego sportu – mówi Adam Roczek, Wiceprezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego TWG 2017.

Warto wiedzieć, że program, który trzy lata temu narodził się we Wrocławiu, od 2016 roku świetnie rozwija się też na terenie Aglomeracji Wrocławskiej. Pracami kieruje Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej. Program dotarł również do Świdnicy. Za jego funkcjonowanie odpowiada Urząd Miejski w Świdnicy.

Co ważne, po zakończeniu 10. Światowych Igrzysk Sportowych TWG 2017 we Wrocławiu program będzie kontynuowany. Wrocławscy organizatorzy zamierzają rozbudować projekt. We wrześniu br. rusza strona internetowa www.orientujsie.eu. Na stronie znajdziemy między innymi wskazówki dotyczące treningów, a także pomysły, jak urozmaicić lekcje wychowania fizycznego, wprowadzając elementy orientacji w terenie.