Znamy kandydatów na Maskotkę Igrzysk
TWG 2017

Znamy kandydatów na Maskotkę Igrzysk

Pszczoła, lew, krasnoludek, sowo-kot oraz postacie Jasia i Małgosi to projekty, które znalazły się w finale konkursu na maskotkę 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games 2017. O tym, jak będzie wyglądała maskotka, zdecydują internauci w rozpoczynającym się wkrótce głosowaniu.

W sumie do konkursu zgłoszono 620 prac, z których jury wybrało do półfinału 50 propozycji. We wtorek poznaliśmy natomiast pięć projektów finałowych, wybranych po raz kolejny przez konkursowe jury.
– W tym konkursie wybieramy bohatera naszych igrzysk. Postać, z którą będą się mogli identyfikować zarówno mieszkańcy miasta, jak i nasi goście. Ma integrować, ale być także pamiątką dla wszystkich osób, które w trakcie igrzysk będą we Wrocławiu – wyjaśniał prezes spółki The World Games Wrocław 2017 Piotr Przygoński. Zasiadająca w jury przewodnicząca Komisji Sportu i Rekreacji Rady Miejskiej Wrocławia Renata Mauer-Różańska podkreśliła, że postać maskotki musi być „przytulna” i pozytywna, a jej najlepszymi recenzentami są zawsze dzieci.

– To właśnie te maskotki, które niosły ze sobą pozytywne emocje, cieszyły się największą popularnością. Ja z każdych igrzysk olimpijskich przywoziłam maskotkę swojej córeczce, ale też wszyscy znajomi dowiadując się, że jadę na igrzyska, prosili o przywiezienie maskotki – mówiła dwukrotna mistrzyni olimpijska w strzelectwie.
Zachwycony kreatywnością dzieci był natomiast Paweł Czuma, dyrektor ds. komunikacji portalu www.wroclaw.pl, który podkreślił, że wybór pięciu prac finałowych był bardzo trudnym zadaniem. – Na oglądaniu prac spędziliśmy wiele godzin i z bólem serca odrzucaliśmy kolejne propozycje. Pani Renata bardzo celnie strzelała argumentami i nie dało się z nią nie zgodzić – dodał.

Inny uczestnik jury, wiceprezes studia filmowego Se-ma-for, Adam Ptak przyznał z kolei, że choć podobają mu się wszystkie prace finałowe, to największą sympatią darzy te bardziej abstrakcyjne – pszczółkę i sowo-kota.
– Wybierając prace finałowe, patrzyłem na wszystko z punktu widzenia animatora – postacie powinny mieć np. wystarczająco duże ręce i nogi. Zwycięski projekt będzie wymagał odpowiedniej obróbki przed przygotowaniem pełnowymiarowego modelu, ale stanie się dla nas inspiracją i postaramy się, że była to maksymalnie wierna kopia – mówił Ptak.

Dodajmy, że w skład Kapituły Konkursowej weszli również – Piotr Socha, grafik i ilustrator książek dla dzieci oraz sportsmenka, Maja Włoszczowska. Obowiązki zawodowe nie pozwoliły im na wzięcie udziału w konferencji. Piotr Socha natomiast wziął udział w obradach we Wrocławiu i doradzał wybór prac, które – z jego punktu widzenia – powinny być różnorodne i niebanalne. Maja Włoszczowska przekazała swoje głosy drogą internetową. Podkreśliła, że bardzo trudno było jej wskazać półfinałową 50, nie mówiąc już o trudnościach przy wyborze 5 swoich faworytów. Dodała, że zaskoczyła ją duża liczba prac nadesłanych na konkurs i oczywiście życzy Wrocławiowi najpiękniejszej maskotki w historii The World Games.

Jury tak uzasadniało swój wybór:
Pszczółka – symbolizuje proekologiczne działania, troskę o środowisko naturalne. Wyginięcie pszczół to dzisiaj problem wielu krajów. Jest pracowita, ale prowokowana może zaatakować – jak na prawdziwego sportowca przystało.
Lew – obecny w herbie Wrocławia, znany z logotypu wrocławskiego ZOO, jest kojarzony jako silny i wysportowany osobnik.
Jaś i Małgosia – wrocławskie kamieniczki, a narysowane postaci symbolizują także Wrocław jako miejsce pozytywnych spotkań.
Krasnoludek – symbol Wrocławia, sympatyczny, pomocny, pełen dobrej energii, można go spotkać we Wrocławiu w różnych odsłonach.
Sowa-kot – to połączenie abstrakcyjne, ale dzieci często mają potrzebę nieoczywistego spojrzenia na temat świata i należy to uszanować i docenić.

Wybrane prace mają charakter równorzędny.

Wyniki i nagrody
Głosowanie finałowe rozpocznie się w czwartek, 15 stycznia, na stronie www.wroclaw.pl i potrwa do 13 lutego. Wyniki głosowania poznamy natomiast 16 lutego.

Główna nagroda przypadnie autorom pracy, która otrzyma najwięcej głosów. Nagrody czekają także na autorów dwóch kolejnych prac z największą liczbą głosów.

Nagrodą główną jest pakiet sportowo-turystyczny o wartości do 10 tys. zł, w skład którego wchodzą bilety na zawody sportowe rangi mistrzostw świata lub mistrzostw Europy odbywające się w Polsce lub w kraju ościennym dla wszystkich członków zespołu konkursowego, opiekuna zespołu i jednego opiekuna grupy, przejazd w obie strony, zakwaterowanie, wyżywienie oraz zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych.
Nagrodą za II miejsce jest pakiet sportowo-turystyczny o wartości do 8 tys. zł, a za III miejsce pakiet sportowo-turystyczny o wartości do 5 tys. zł. W skład obu tych pakietów wchodzą bilety na zawody sportowe rangi mistrzostw świata lub mistrzostw Europy odbywające się w Polsce dla wszystkich członków zespołu konkursowego, opiekuna zespołu i jednego opiekuna grupy, przejazd w obie strony, zakwaterowanie, wyżywienie oraz zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych.