Złoto dla Amerykanek
Sporty z piłkami

USA ze złotem, srebro dla Kanady, brąz dla Australii! Znamy zespoły, które stanęły na podium w pierwszej, historycznej rywalizacji w lacrosse The World Games.

Przed meczami o medale, w pierwszym spotkaniu finałowego dnia Polki zmierzyły się z Japonkami w rywalizacji o 5. miejsce. Choć po raz kolejny biało – czerwone straciły sporo bramek (aż 19), ważniejszy był dla nich jedyny i pierwszy w historii zdobyty punkt! Agnieszka Kosmala, reprezentantka Polski, przebiegła kilkadziesiąt metrów w efektownej kontrze i pokonała bramkarkę z Kraju Kwitnącej Wiśni Miho Takahashi.

Cieszę się z tego wszystkiego, co osiągnęłyśmy przez te dwa ostatnie lata! Wiadomo, że przepaść między nami, a całą resztą świata jest ogromna, ale liczy się to, co udało się nam zrobić w tak krótkim czasie. W USA czy Kanadzie lacrosse jest obecny od setek lat, tam gracze trenują od małego. U nas to kwestia dopiero jakiś 5 lat! Miałyśmy podczas Igrzysk możliwość wzięcia udziału w treningu ze sztabem reprezentacji USA i Kanady… Jesteśmy niesamowitymi szczęściarami! Europejskie drużyny marzą o tym, by w ogóle się z nimi zmierzyć, a my mogłyśmy się od nich uczyć… – podsumowała Agnieszka Kosmala.

Ogrom emocji przyniósł kibicom zgromadzonym na Stadionie Oławka mecz o brązowy medal. Australijki zaczęły od mocnego uderzenia i już po niecałych trzech minutach prowadziły 2:0. Brytyjki odpowiedziały tylko jednym trafieniem, a zawodniczki z Antypodów wciąż zdobywały kolejne punkty. 10 minut przed końcem pierwszej części meczu Australijki prowadziły aż 5:1! Brytyjki nie złożyły broni i tuż przed przerwą na tablicy wyników widniało 5:4. Na samym początku drugiej części gry Brytyjki zmobilizowały się i w ciągu niecałej minuty doprowadziły do remisu. Wyspiarki wyszły na prowadzenie 7:5, ale pozwoliły się dogonić Australijkom. W końcu, przy stanie 8:8, więcej zimnej krwi zachowały dziewczęta z południowej półkuli. Mecz zakończył się zwycięstwem Australii 10:8.

Najważniejszy mecz rywalizacji kobiet pokazał, że Kanada i USA to absolutna czołówka światowego lacrosse. Na początku to Kanadyjki wyszły na dwubramkowe prowadzenie, tylko po to by dać się prędko dogonić Amerykankom… Do końca pierwszej części meczu żadna z drużyn nie zdołała uzyskać dużej przewagi na boisku. Choć schodząc na przerwę, Amerykanki miały dwa gole przewagi (6:4), kwestia wyniku końcowego wciąż byłą otwarta. Kanadyjki wyszły na drugą połowę doskonale zmotywowane i szybko doprowadziły do wyrównania (6:6). Drużyna USA nie pozostała dłużna i „odjechała” swoim sąsiadkom zza północnej granicy aż do stanu 11:6! Choć pod koniec meczu Kanada wpakowała piłkę do bramki przeciwniczek jeszcze dwukrotnie, nie wystarczyło to na aktualne Mistrzynie Świata. Historyczny, pierwszy złoty medal The World Games w historii lacrosse pojedzie za ocean, z reprezentacją USA!