Wtorek dniem SUMO
Sztuki walki

Wtorek dniem SUMO

We wtorek wszystkie grupy poznały dyscyplinę sumo. Zajęcia poprowadził Marek Dębski, trener i sędzia z certyfikatem Polskiego Związku SUMO od 2014 roku. Na specjalnie przygotowanym polu walki zwanym dojo na Hali Sportowej młodzież miała szansę poznać podstawy teoretyczne dyscypliny oraz trenować praktykę.

Jak wynika z rozmów z młodzieżą nie mającą nigdy wcześniej styczności z sumo – wydawało się, że jest to sport dla masywnych, śmieszny i w zasadzie bardzo prosty. Na zajęciach przekonali się, że ten sport, mający Japońskie korzenie bazuje na tradycjach, rytuałach i trzeba wykazać się nie lada umiejętnością zachowania równowagi by mieć szansę na wygraną. Janek z Brzegu, który 5 lat trenuje już karate przyznał, że sporty walki są wymagające. Nigdy nie wiadomo co zrobi przeciwnik i trzeba umieć wykorzystać jego siłę. W walce wszystkich uczestników w jednym kole – Janek zwyciężył konkurencję. Zajęcia z sumo cieszyły się popularnością także wśród dziewczyn, które zacięcie prowadziły walki.
Natalia z Sycowa walczyła z Olą i jak sama mówi „walki przebiegają tak szybko, wszystko toczy się w błyskawicznym tempie”. Cieszyły się, że mogą walczyć na poważnie, bo jak powiedział trener Marek Dębski w Japonii nie miałyby takiej szansy. Opiekunka grupy ze Środy Śląskiej Pani Renata Medyńska-Bohenek przyznaje, że obserwowała twarze dzieci – były żywo zainteresowane. „Dzieci chętnie biorą udział w rywalizacji. Wszystko jest fair play. Trenerzy propagują wysoką kulturę walki i uczą jej dzieci. Jestem bardzo zadowolona ze swojej grupy.” – mówi Pani Renata.

Sumo to nie jedyny sport, którego zażywały dzieci z obozu AGLOCAM TWG. Sporty wodne w ten upalny dzień cieszyły się popularnością. Na basenie odbyły się zajęcia ze sportowego ratownictwa wodnego ze specjalnie przygotowanym sprzętem na tą okazję, zaś na spływie kajakowym można było posłuchać o zawodach i zasadach sędziowania w kajak polo. Zajęcia na świeżym powietrzu, gra w bule i w korfball spowodowały, że dzień można zaliczyć do intensywnych. A już jutro czeka ich bieg na orientację – oczywiście po porannym, solidnym rozruchu!

AGLOCAMP TWG powstał dzięki współpracy Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracja Wrocławska oraz Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017 – Wrocław i potrwa do 30 lipca.