Wolontariat siłą The World Games 2017
TWG 2017

Wolontariat siłą The World Games 2017

Organizacja każdej imprezy sportowej to gra zespołowa. Niezwykle ważną rolę odgrywa wolontariat. Na apel organizatorów TWG 2017 odpowiedziało blisko 2700 wolontariuszy z 52 krajów. Do współpracy zostanie zaproszonych 1500 osób. Właśnie ruszyły szkolenia dla liderów wolontariatu.

Od lewej wicemarszałek Jerzy Michalak, prezes WKO Marcin Przychodny oraz rektor wrocławskiej AWF – prof. Andrzej Rokita.

 

Do udziału w projekcie zgłosiło się blisko 2700 osób. Tak duża liczba chętnych do pracy przy igrzyskach nikogo nie dziwi.- Wolontariat to szansa uczestnictwa w organizacji jednej z największych imprez sportowych na świecie i poznania jej tajników od kuchni. To także okazja, by zdobyć cenne doświadczenie i rozwinąć różne umiejętności – tłumaczy Lech Guzowski, koordynator wolontariatu. Wolontariat w trakcie igrzysk pozwoli uczniom, studentom, ale też osobom starszym sprawdzić się w pracy zespołowej i udoskonalić swoje umiejętności komunikacyjne, zarządzania sytuacją kryzysową, pracy pod presją czasu.

Rejestracja wolontariuszy na TWG zakończyła się 28 lutego. W sumie zebrano ok. 2700 zgłoszeń. – Tak duże zainteresowanie ze strony wolontariuszy to najlepszy dowód na to, jak dużą popularnością cieszą się dyscypliny The World Games w Polsce i na świecie – mówi Marcin Przychodny, prezes Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego. Najliczniejszą grupę stanowią uczniowie liceów oraz studenci. Mocną reprezentację będzie miała Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, największa uczelnia sportowa na Dolnym Śląsku.

W projekcie biorą też udział osoby dorosłe, w tym seniorzy. Wolontariusze pochodzą z Wrocławia, innych polskich miast, a także z około 50 krajów świata, w tym m.in. z Brazylii, Kolumbii, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, a nawet ze Sri Lanki. Najmłodszy zgłoszony ma 16 lat, a najstarszy 72.

Wolontariusze będą wspierać organizatorów w takich obszarach jak: przeprowadzanie zawodów, obsługa mediów czy kibiców. Będą obecni nie tylko na obiektach sportowych, ale również na lotnisku, w centrum prasowym, w centrum akredytacji czy w miejscach zakwaterowania zawodników. Ich praca rozpocznie się na kilka dni przed rywalizacją – w trakcie przygotowań i dni treningowych.

Wolontariusze będą mieli zapewnione wyżywienie, stroje i ubezpieczenie, a osoby spoza Wrocławia – także noclegi. Dodatkowo każdemu przysługiwać będzie bezpłatna komunikacja miejska na terenie Wrocławia (tylko w czasie igrzysk).

25 marca ruszyły pierwsze szkolenia dla liderów wolontariatu. Jest to grupa 100 osób – doświadczonych, kompetentnych i zaangażowanych. Kolejny etap działań to szkolenia stanowiskowe i szkolenia online.

Wolontariat w liczbach

Do obsługi TWG 2017 organizatorzy potrzebują ponad 1500 wolontariuszy. Spośród 2700 kandydatów Wrocławski Komitet Organizacyjny wybierze 1000 osób. 500 dodatkowych wolontariuszy wskażą federacje
i związki sportowe, współpracujące z WKO.