Wicemistrz świata kontyngentów wojskowych w przeciąganiu liny prezesem PZPC
Sporty siłowe

Wicemistrz świata kontyngentów wojskowych w przeciąganiu liny prezesem PZPC

jedr6

W sobotę w stołecznej siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego poznaliśmy nazwisko nowego prezesa Polskiego Związku Podnoszenia Ciężarów. Został nim 43-letni Mariusz Jędra, olimpijczyk z Sydney, gdzie doznał na pomoście ciężkiej kontuzji kolana.

Jędra wygrał wybory w drugiej turze z Zygmuntem Wasielą, związkowym sternikiem w latach 2004-2012. To był, rzecz jasna, pojedynek w królewskiej kategorii superciężkiej. Po rwaniu, czyli po pierwszej turze, był remis (35-35), a trzecie miejsce zajmował były mistrz olimpijski Zygmunt Smalcerz (16, niestety, nie ta waga, choć zasługi ogromne). W podrzucie Jędra zdeklasował już byłego szefa związku (53-33).

Jędra to także chorąży Wojska Polskiego, który z misją olimpijską latał do Sydney, a z wojskową (stabilizacyjną) do Libanu. I właśnie w Libanie, przed kilku laty, popularyzował dyscypliny z programu The World Games. Rozegrano tam wówczas nieoficjalne MŚ kontyngentów wojskowych w przeciąganiu liny.

– Zajęliśmy drugie miejsce, tylko Ghana była lepsza. Włochami i Belgami to żeśmy targali jak szmacianymi lalkami – z dumą opowiadał nam raz dzielny wojak. – No i dzieciakom się trochę tamtejszym pomogło. A to się czekoladki oddało z przydziału, a to orzeszki, pepsi – dodawał. Widać jak na dłoni, że od maleńkości żył Jędra ku chwale ojczyzny.

No i trzeba wiedzieć, że swoją przygodę z przeciąganiem liny kontynuuje. Otóż w 2016 roku nawiązał kontakt z Dariuszem Bajkowskim, rzutkim prezesem Polskiego Związku Przeciągania Liny, a także wiceprezydentem Międzynarodowej Federacji Przeciągania Liny (TWIF). Pomagał w poszukiwaniu dopływu świeżej krwi do dyscypliny i na terenie wrocławskiej AWF wspólnie zorganizowali mistrzostwa Polski juniorów. Jędra stworzył drużynę WKS-u Śląsk, w której wystąpił m.in. jego syn, Norbert. I jak jak tata przed laty na MŚ oraz ME, zajął drugie miejsce. Z czasem może jednak zacznie zwyciężać. Bo tata właśnie zaczął…

A które sprawy w trakcie kariery ciężarowej można było rozegrać inaczej? – Na przykład odpuszczać takie zawody, jak liga czy mistrzostwa Polski. Mój przyczep w kolanie się nadrywał, nadrywał, a ja stosowałem blokady i dźwigałem praktycznie na jednej nodze. Efekt był taki, że urwał się na pomoście w Sydney. I ja wiedziałem, że dokładnie tak właśnie będzie. Waldemar Baszanowski powiedział wtedy, że pierwszy raz widzi faceta, który wie, co się święci, a próbuje. Ale ja się nigdy nie bałem ciężarów, walczyłem, stąd porównywali mnie do Waldka Malaka. No i chciałem robić to dla kogoś, lubiłem, gdy była widownia – zaznaczał wychowanek trenera Leszka Matusza z Burzy Wrocław.

– Może i po igrzyskach wylizałby jeszcze człowiek rany, lecz centralne ośrodki szkolenia sportowego zostały rozwiązane. Wojsko przestało w nas inwestować, nie było etatów. Trochę się tych zawodników z boku zostawia. Sam musiałem pracy szukać. Pierwsza oferta dla mnie? Dowódca wozu bojowego w Międzyrzeczu – tłumaczył sztangista.

Dodajmy, że nie skorzystał. A teraz częściej będzie jeździł swoim wozem do Warszawy.

Wojciech Koerber

 

Ostatnie rozgrywki

Acrobatic Gymnastics
Men's Pairs All-Around Final Exercise
Gold GERGERMANY
29.310
Silver RUSRUSSIAN FEDERATION
29.090
Bronze BELBELGIUM
28.550
Trampoline Gymnastics
Women's Tumbling Final
Gold CHNJIA Fangfang
72.400
Silver RUSKOROBEINIKOVA Anna
71.200
Bronze GBRCOLEBECK Lucie
71.000
Roller Hockey
Men's Preliminary Round - Group A Match
CZECZECH REPUBLIC
4
POLPOLAND
1
Acrobatic Gymnastics
Women's Groups All-Around Final Exercise
Gold RUSRUSSIAN FEDERATION
29.440
Silver BLRBELARUS
29.040
Bronze GBRGREAT BRITAIN
28.235
Squash
Men's Last 16 Match
CZEKOUKAL Jan
0
HKGLEE Max
3
Squash
Men's Last 16 Match
FRAMARCHE Gregoire
3
GBRSTEWART Rory
1
Squash
Men's Last 16 Match
PERELIAS Diego
3
MASADNAN Nafizwan
1
Squash
Men's Last 16 Match
GBRCOLEMAN Ben
2
HKGYIP Tsz Fung
3
Korfball
Mixed Team Finals Gold Medal Game
Gold NEDNETHERLANDS
26
Silver TPECHINESE TAIPEI
14
Trampoline Gymnastics
Men's Double Mini-Trampoline Final
Gold RUSZALOMIN Mikhail
76.600
Silver USARENKERT Alexander
73.700
Bronze PORCARVALHO COSTA Diogo
73.100

Przyszłe rozgrywki

Beach Handball
Women's Preliminaries - Group A Match
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
ESPSPAIN
ARGARGENTINA
Archery
Men's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Archery
Women's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 2
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 1
Wed 26 Jul 2017 at 09:00

Najświeższe wiadomości

Sponsorzy

  • Sponsor Główny
  • Sponsor techniczny
  • sponsor
  • sponsor