The World Games wzorem dla Igrzysk Olimpijskich
TWG 2017

The World Games wzorem dla Igrzysk Olimpijskich

Lokalny Komitet Organizacyjny Letnich Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 powołał panel ekspertów, który rozważy włączenie dodatkowych dyscyplin do programu igrzysk. W orbicie zainteresowań są głównie sporty znane z The World Games.

fot. olympic.org

Zgodnie z jednomyślnie przyjętym zapisem AGENDY 2020 w grudniu ubiegłego roku, kolejne kraje i miasta-gospodarze mają większy niż dotychczas wpływ na możliwość zaprezentowania dodatkowych sportów. Tokio, które będzie gospodarzem najważniejszej sportowej imprezy na świecie w 2020 roku, już dzisiaj rozważa, jakie dodatkowe wydarzenia i sporty chciałoby przedstawić tak szerokiej publiczności.

Największymi faworytami w tej grupie są baseball i softball, sporty bardzo popularne w Japonii. Losy tych dyscyplin  związane są także z obecnością na IO oraz utratą w nich miejsca. Przypomnijmy, że softball jest obecny w programie The World Games (we Wrocławiu ta konkurencja nie będzie rozgrywana), baseball był zaś rozgrywany podczas pierwszej edycji TWG.

Jak podaje www.insidethegames.biz wśród sportów, które aspirują do obecności na igrzyskach olimpijskich w Tokio są dobrze znane z The World Games karate, squash, surfing, wspinaczka sportowa, skateboarding i sporty rolkarskie. Fakt, że mogłyby się stać częścią programu IO jest potwierdzeniem panującego nastroju wokół organizacji igrzysk olimpijskich. Wszak nie od dzisiaj mówi się o potrzebie gruntownej reformy tego wydarzenia i konieczności włączenia atrakcyjnych konkurencji, które przyciągną nowych entuzjastów kilkunastodniowego wydarzenia. A przecież to właśnie kraje i miasta-gospodarze jak nikt inny pilnie obserwują i analizują panujące na ich obszarze trendy.

Ktoś kiedyś nazwał The World Games poczekalnią dla igrzysk olimpijskich. Dzisiaj, jak pokazuje przykład powołanego właśnie panelu ekspertów, świat sportu zwraca się ku „naszym” dyscyplinom. Czy takie zainteresowanie nie jest dobrą rekomendacją, aby przestać myśleć o sportach TWG wyłącznie jako o czymś niszowym, nieznanym czy niezbyt popularnym? We Wrocławiu w 2017 roku zobaczymy rywalizację o medale w karate, squash, wspinaczce sportowej i sportach rolkarskich.

W sprawie dodatkowych sportów i sposobu ich prezentowania w programie IO Tokio 2020 decyzje zapadną po konsultacjach z MKOL-em, najwcześniej w lipcu tego roku.