Tablica The World Games 2017 na “Ścieżce historii Wrocławia”
TWG 2017

Tablica The World Games 2017 na “Ścieżce historii Wrocławia”

Lokacja miasta (1241), założenie uniwersytetu (1702), powódź Tysiąclecia (1997) czy wreszcie piłkarskie Euro 2012 to tylko kilka epokowych wydarzeń w dziejach stolicy Dolnego Śląska, które doczekały się swojej tablicy w „Ścieżce historii Wrocławia”. Dziś o godz. 12 odsłonięta została na pl. Nankiera kolejna – upamiętniająca X Światowe Igrzyska Sportowe The World Games 2017.

”Ścieżka historii Wrocławia” to jedna z licznych atrakcji miasta, powstała pomiędzy Zaułkiem Ossolińskich i kościołem św. Wincentego. Na płytach chodnikowych z brązu o rozmiarach 30 na 70 cm przypomniano najważniejsze wydarzenia mające wpływ na rozwój regionu. Wyboru faktów dokonali wrocławianie, a także naukowcy zajmujący się historią Dolnego Śląska. Poza wymienionymi powyżej za takie uznano też m.in. przejście do korony czeskiej (1335), kapitulację Festung Breslau (1945), czy budowę Hali Stulecia (1913) i ESK 2016.

The World Games 2017 odbyły się we Wrocławiu i trzech miastach partnerskich (Świdnica, Trzebnica, Jelcz-Laskowice) między 20 a 30 lipca tego roku. Wzięło w nich udział 3,5 tysiąca sportowców ze 112 krajów świata, którzy rywalizowali w 31 sportach na 26 arenach. Dla reprezentacji Polski była to najlepsza edycja TWG w historii, bo biało-czerwoni zakończyli ją z dorobkiem 29 medali. Na trybunach i w strefie kibica w wydarzeniach związanych z Igrzyskami wzięło udział 240 tysięcy widzów. Liczba uczestników i ogrom przedsięwzięcia pod względem logistycznym jednoznacznie wskazują, że była to największa sportowa impreza tego roku w Polsce, a także w dziejach naszego kraju.

W czwartkowej uroczystości, oprócz władz Wrocławia, przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz zarządu Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego, wzięli udział członkowie International World Games Association. Wiceprezydent IWGA Max Bishop chwalił wydarzenie, jako najlepsze The World Games w dotychczasowej historii Igrzysk Sportów Nieolimpijskich. – Impreza została zorganizowana perfekcyjnie i miała niepowtarzalną atmosferę sportowego święta, co słyszałem z wielu ust. To również opinia goszczącego w lipcu we Wrocławiu Thomasa Bacha, przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Będę chętnie wracał do tego pięknego miasta i za każdym razem przejdę koło tej tablicy, by wspomnieć wyjątkowe Igrzyska  – podkreśla Max Bishop.

– Dziękujemy IWGA za wsparcie w organizacji The World Games 2017. To było wielkie sportowe święto. Zostaną po nim we Wrocławiu piękne obiekty – tor wrotkarski, kompleks basenów przy ulicy Wejherowskiej i odnowiony Stadion Olimpijski. Dziękuję także mieszkańcom, który tak tłumnie odwiedzali areny sportowe i brali udział w wydarzeniach związanych z Igrzyskami Sportów Nieolimpijskich.

Przed odsłonięciem pamiątkowej tablicy odbyło się ostatnie spotkanie Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego z przedstawicielami IWGA (CoComm), na którym podsumowano wszystkie najważniejsze elementy The World Games 2017.

FOT. BARTOSZ MOCH/WWW.WROCLAW.PL