Szykuje się wojna z Ukrainą
Sporty na zaproszenie

Szykuje się wojna z Ukrainą

Bohaterowie z Budapesztu, od lewej: Bartosz Dołbień, Mateusz Pluta, Marcin Kret, prezes PZKB Piotr Siegoczyński, trenerzy Tomasz Skrzypek i Tomasz Mamulski oraz Kamil Sójkowski.

Biało-czerwoni wrócili z niezwykle mocno obsadzonego turnieju Pucharu Świata w Budapeszcie, a trzeba wiedzieć, że to jedna z najtrudniejszych tego typu imprez na Starym Kontynencie. Dodajmy, wrócili w świetnych nastrojach, bo z 12-osobowej ekipy Tomasza Skrzypka i Tomasza Mamulskiego aż siedmiu wojowników stanęło na pule. Zwyciężyli Bartosz Dołbień (-81) i Mateusz Pluta (-91), drugie miejsce zajęli Marcin Kret (-71) i Kamil Sójkowski (-75), a trzecie Aleksander Kalicki (-67), Patryk Radoń (-71) oraz Andrzej Sabaciński (+91).

– Specjalnie się do tej imprezy nie szykowaliśmy, bo jesteśmy w trakcie ciężkiego okresu treningowego, niemniej jednak wyszło godnie. No i, co najważniejsze, zyskaliśmy ważne doświadczenie startowe. Dużo z tej imprezy wyciągnęliśmy – zapewnia nas Tomasz Skrzypek. Konkrety?

– Swoje cele osiągnęli z pewnością Mateusz Pluta i Marcin Kret, a to ważne w kontekście ich startu na The World Games 2017. Spokojni możemy być również o Różę Gumienną i Małgosię Dymus, których w Budapeszcie zabrakło. Za to ci, którzy wskoczyli w miejsce gwiazd, udowodnili sobie i wszystkim wokoło, że są silnym zapleczem głównej drużyny i mogą startować na każdej wielkiej imprezie – cieszy się selekcjoner, który – przypomnijmy – tuż przed wyjazdem do Budapesztu obchodził 50. urodziny. A na to wyróżnienie zasłużyli sobie m.in. Justyna Falkiewicz, Ewa Pietrzykowska, Joanna Różańska, Weronika Rogala, Marta Waliczek, Maksymilian Bratkowicz, a także wspominani już Bartosz Dołbień, Patryk Radoń, Andrzej Sabaciński i Kamil Sójkowski.

Co ciekawe, pojedynek tego ostatniego stał się iskrą zapalną, która może się jeszcze przerodzić w regularną bitwę, by nie powiedzieć, że w wojnę. Otóż łodzianin Sójkowski bił się w budapeszteńskim finale z Ukraińcem, a w trakcie tego pojedynku krew ciekła mu z nosa strumieniami. No więc co robił rywal, zachęcany przez szkoleniowca w narożniku? Robił wszystko, by ciekło jeszcze bardziej, każdy cios starając się wyprowadzać w kierunku napoczętej części facjaty. To się nie mogło spodobać ani Sójkowskiemu, ani naszemu narożnikowi.

– Po walce doszło między nami do męskiej wymiany zdań i nie pozostaje teraz nic innego jak wyjaśnić sprawę w czasie The World Games. A trzeba dodać, że po pierwszym dniu rywalizacji Serbowie poinformowali nas, że nie przyjadą jednak na międzypaństwowy mecz (Polska vs. Serbia – WoK), który planowaliśmy zorganizować w czerwcu w Orbicie. Wtedy zaczęliśmy sondować temat z Ukraińcami, jednak po walce Kamila upadł, nawet nie wznowiliśmy rozmów. Po prostu nie ma sensu organizować wojny przed wojną – zdradza nam kulisy Skrzypek. To chyba coś w rodzaju zielonego światła dla tych, którzy do tej pory wahali się, czy zamawiać bilety na rywalizację kick-bokserów w ramach TWG 2017. W Orbicie winno być gorąco, a dominującym kolorem może się okazać… czerwień.

Dodajmy, że w Budapeszcie zabrakło też m.in. wicemistrza Europy Michała Królika, brązowego medalisty MŚ Arkadiusza Kaszuby, mistrza Europy Dawida Kasperskiego, zawodowego mistrza świata WAKO PRO Michała Turyńskiego, wicemistrza świata w low-kicku Jana Lodzika, a także ćwierćfinalisty MŚ Wojciecha Kasieczki. Zatem ława jest generalnie szeroka.

Kolejny pucharowy sprawdzian czeka polską ekipę we włoskim Rimini (16-18 czerwca). – Zabierzemy tam m.in. tych, którzy startowali najmniej, a więc Arka Kaszubę czy Michała Ronkiewicza, który odniósł kontuzję na MP i trzeba sprawdzić, w jakim tempie się odbudowuje. Ponadto powinni też wystąpić Róża Gumienna, Gosia Dymus, Marcin Kret czy Mateusza Pluta – wylicza selekcjoner. – Zawodowe walki czekają natomiast w najbliższym czasie kilku innych reprezentantów. Dawid Kasperski powalczy 30 czerwca w Monte Carlo z Francuzem o mistrzostwo świata WAKO PRO. To dla niego szansa, dlatego nie mogliśmy robić przeszkód. Michał Turyński również w ciemno zakontraktował walkę zawodową, gdy nie wiedział jeszcze, że wystąpi we Wrocławiu z dziką kartą. Zobaczymy, co z tego wyniknie, choć na pewno jedna bitwa zawodowa, pięciorundowa, winna się okazać w teorii mniej niebezpieczna dla zdrowia niż w sumie dziewięć rund turniejowych. W przypadku Dawida bardziej chodzi o to, czy zdąży się przed TWG zregenerować – dodaje.

Zatem czekamy na pozytywny rozwój wypadków. Pamiętajcie, że sport to zdrowie! Dopóki nie przyjedzie pogotowie…

Wojciech Koerber

P.S. W najbliższy weekend Skrzypka też czeka bitwa – na Łotwie. Już w czwartek wybiera się ze swoim podopiecznym, Piotrem Pawlickim, na sobotnią Grand Prix Łotwy w Daugavpils, gdzie walka toczyć się będzie o punkty do klasyfikacji generalnej IMŚ. Nie jest wykluczone, że Pawlickiego również zobaczymy we Wrocławiu jako uczestnika TWG (turniej żużlowy 29 lipca, sobota, na Stadionie Olimpijskim).

Ostatnie rozgrywki

Acrobatic Gymnastics
Men's Pairs All-Around Final Exercise
Gold GERGERMANY
29.310
Silver RUSRUSSIAN FEDERATION
29.090
Bronze BELBELGIUM
28.550
Trampoline Gymnastics
Women's Tumbling Final
Gold CHNJIA Fangfang
72.400
Silver RUSKOROBEINIKOVA Anna
71.200
Bronze GBRCOLEBECK Lucie
71.000
Roller Hockey
Men's Preliminary Round - Group A Match
CZECZECH REPUBLIC
4
POLPOLAND
1
Acrobatic Gymnastics
Women's Groups All-Around Final Exercise
Gold RUSRUSSIAN FEDERATION
29.440
Silver BLRBELARUS
29.040
Bronze GBRGREAT BRITAIN
28.235
Squash
Men's Last 16 Match
CZEKOUKAL Jan
0
HKGLEE Max
3
Squash
Men's Last 16 Match
FRAMARCHE Gregoire
3
GBRSTEWART Rory
1
Squash
Men's Last 16 Match
PERELIAS Diego
3
MASADNAN Nafizwan
1
Squash
Men's Last 16 Match
GBRCOLEMAN Ben
2
HKGYIP Tsz Fung
3
Korfball
Mixed Team Finals Gold Medal Game
Gold NEDNETHERLANDS
26
Silver TPECHINESE TAIPEI
14
Trampoline Gymnastics
Men's Double Mini-Trampoline Final
Gold RUSZALOMIN Mikhail
76.600
Silver USARENKERT Alexander
73.700
Bronze PORCARVALHO COSTA Diogo
73.100

Przyszłe rozgrywki

Beach Handball
Women's Preliminaries - Group A Match
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
ESPSPAIN
ARGARGENTINA
Archery
Men's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Archery
Women's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 2
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 1
Wed 26 Jul 2017 at 09:00

Najświeższe wiadomości

Sponsorzy

  • Sponsor Główny
  • Sponsor techniczny
  • sponsor
  • sponsor