Świdnica na start! Sport dla myślących!
Nowe trendy

Świdnica na start! Sport dla myślących!

Potrafią orientować się w terenie, lubią biegać i zwyciężać! Kto? Uczniowie ze Świdnicy, startujący w zawodach biegu na orientację!

IMG_511026 października w Parku Młodzieżowym w Świdnicy okazję do rywalizacji miało ponad 200 dzieci spośród 1 4000 które wzięły udział w programie zajęć szkolnych w Świdnicy. Zawodnicy startować mogli w siedmiu kategoriach: po dwie dla poszczególnych klas szkolnych z rozróżnieniem na płeć oraz jedna kategoria otwarta dla mieszkańców Świdnicy tzw. OPEN.

W biurze zawodów dostępne były pakiety startowe potrzebne do pokonania trasy, której limit czasowy wynosił 45 minut. Zadaniem uczestników było poprawne przebiegnięcie trasy w możliwie jak najkrótszym czasie. Na zwycięzców czekały nagrody. Zdecydowanym faworytem okazała się Szkoła Podstawowa nr 8 – łącznie zdobyli oni aż 6 medali w czym 3 złote oraz Szkoła Podstawowa nr 1, która co prawda nie otrzymała żadnego złotego medalu, ale wywalczyła łącznie 7 miejsc na podium. Na podium stanęli również uczniowie Szkół Podstawowych nr  315, 6 oraz 105. Dla zmarzluchów była ciepła herbata i można było ogrzać się przy ognisku przygotowanym przez harcerzy.

IMG_5121

Dokładnie w południe rozpoczęły się oficjalne ceremonie odsłonięcia tablicy informacyjnej projektu stałych punktów kontrolnych znajdzsiewlesie.pl przez Zastępcę Prezydenta Miasta Świdnicy Szymona Chojnowskiego oraz Wiceprezesa WKO The World Games 2017 Wrocław Pana Adama Roczka. Prezes Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej Wojciech Dwojak przekazał sprzęt treningowy do biegu na orientację pod opiekę harcerzy Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy a zawodnicy otrzymali medale i nagrody. Zmotywowani do działania i zainteresowani dyscypliną uczniowie zamierzają kibicować podczas zawodów odbywających się między 20-30 lipcja 2017 roku sportowcom różnych dyscyplin. Do tego czasu zapewne będą korzystać ze ścieżki biegu na orientację Parku Młodzieżowego oraz darmowej mapy tego terenu możliwej do pobrania ze strony internetowej znajdzsiewlesie.pl. Mamy nadzieję, że zajęcia w szkołach, zawody i otwarcie tras do biegu na orientację w Świdnicy dopiero początek wspaniałej przygody Świdniczan ze ‘sportem dla myślących’ jakim jest bieg na orientację.

IMG_5061

Projekt „Orientuj się w Świdnicy”, zawody wieńczące kilkumiesięczny projekt oraz ścieżka do biegu na orientację z  z infrastrukturą do samodzielnych biegów znajdzsiewlesie.pl powstała dzięki zaangażowaniu Urzędu Miejskiego w Świdnicy, Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej, Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017, Związku Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy oraz Drukarni Aqrat. Przypomnijmy, że Bieg na orientację (BnO) jest jedną z dyscyplin nieolimpijskich rozgrywanych podczas 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu, ale również w Świdnicy. Świdnica jest miastem partnerskim wydarzenia The World Games 2017, gdzie rywalizować będą hokeiści na rolkach i pary oraz solistki w jeździe figurowej na rolkach.