Siedem medali polskich zawodników w Dubaju
TWG 2017

Siedem medali polskich zawodników w Dubaju

Światowe Igrzyska Lotnicze w Dubaju przechodzą do historii. Zawodnicy Aeroklubu Polskiego do samego końca walczyli o jak najlepsze wyniki sportowe i dzisiaj mają się czym pochwalić. Polska reprezentacja wróciła z Igrzysk z dwoma złotymi medalami oraz pięcioma srebrnymi krążkami. Do tego należy jeszcze dołożyć trzy „małe” medale w konkurencjach akrobacyjnych.12322968_1661985187410389_5593719244893556529_o

Polska reprezentacja ze Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju wróciła w świetnych nastrojach. Na Igrzyskach dwa razy rozbrzmiał Mazurek Dąbrowskiego – zdobyliśmy dwa złote medale i pięć srebrnych. Tym samym, Polska znalazła się w czołówce medalowego rankingu.

Medale polskiej reprezentacji – I tydzień w Dubaju

Złoto, a zaraz potem srebro – to pierwsze trofea, które Polacy zdobyli na Igrzyskach w Dubaju. Złoty medal wywalczył Wojciech Bamberski, pilot sterowca, startujący w dyscyplinie Hot Air Airships. Z kolei Artur Kielak został srebrnym medalistą w akrobacji samolotowej. Oprócz tego Artur Kielak oraz Maciej Pospieszyński zdobyli trzy „małe” medale w konkurencjach akrobacyjnych. Artur srebro i brąz w akrobacji samolotowej, a Maciej srebro w akrobacji szybowcowej.

12339297_1661985217410386_8609651755157497033_oMedale polskiej reprezentacji – II tydzień w Dubaju

W drugim tygodniu trwania Igrzysk przyszedł czas na kolejne medale. Choć warunki dyktowała wietrzna pogoda, to polscy zawodnicy spisali się na medal, i to dosłownie. Na początek, tego samego dnia zdobyliśmy złoto i dwa srebra. Reprezentant Polski, Sebastian Kawa w ekscytującym szybowcowym wyścigu równoległym wywalczył złoty medal Światowych Igrzysk Lotniczych w Dubaju.

Euforia po mistrzostwie Sebastiana Kawy nie zdążyła jeszcze opaść, gdy przyszły kolejne fantastyczne wieści – dwa srebrne medale zdobyli Bolesław Radomski i Dariusz Lechowski, polska załoga w samolotowym lataniu nawigacyjnym. W konkurencji Air Navigation Race Polacy pokonali m.in. francuskich Mistrzów Świata w lataniu rajdowym, ustępując ostatecznie jedynie teamowi z Norwegii. Z kolei w Top Air Navigation Race wyprzedziła ich tylko załoga z Niemiec.PFicek_medal

Następnie przyszedł czas na konkurencje śmigłowcowe. I tu znowu Polacy pokazali co potrafią. Po zaciętej walce, Michał Szamborski i Marcin Szamborski zdobyli srebro, pokonując załogę z Austrii, w której startował trzykrotny mistrz olimpijski w skokach narciarskich – Thomas Morgenstern. Ostatni, rezerwowy dzień zawodów wykorzystał motoparalotniarz Piotr Ficek. Polak w slalomie motoparalotniowym stanął na drugim miejscu na podium, powiększając dorobek medalowy Polski.

Czwarte miejsce najgorsze dla sportowca

Blisko podium i kolejnego medalu był nasz kolejny motoparalotniarz – Marcin Bernat, który jednym punktem przegrał brąz z Francuzem Jeremy Penone. Choć podium było bardzo blisko, nie udało się niestety zdobyć medalu polskim spadochroniarkom. W konkurencji na celność lądowania polska drużyna spadochronowa kobiet ostatecznie zajęła czwarte miejsce.

Źródło: Aeroklub Polski, Foto: Aeroklub Polski, Barbara Bernat