Rosjanie zdominowali sumo
Sztuki walki

Rosjanie zdominowali sumo

Aż sześć z ośmiu złotych medali Igrzysk The World Games w zawodach sumo zdobyli reprezentanci Rosji. Na zakończenie rywalizacji Anna Poliakowa zdobyła złoto w kategorii open kobiet, a finał mężczyzn był wewnętrznym pojedynkiem dla Rosjan. Wasilij Margiew, zwycięzca wagi ciężkiej, pokonał Batyra Altiewa, który w sobotę triumfował w wadze lekkiej.

Mamy dużo młodzieży, która trenuje sumo w Rosji. Ćwiczą przez sześć dni w tygodniu, często po dwa, trzy razy w ciągu dnia, i to daje efekty. Mamy szerokie zaplecze zawodników, z których można stworzyć mocną kadrę – mówił po zakończeniu turnieju podwójny złoty medalista, Wasilij Margiew.

Proszę spojrzeć na takiego Batyra Altiewa, który zdobył tutaj dwa medale. To jedna z największych gwiazd światowego sumo. Chłopak trenuje w Moskwie, w szkole mistrzostwa sportowego, gdzie wcześniej ćwiczył inne sztuki walki – sambo i zapasy. I ta wszechstronność Rosjanom pomaga, co było widać w półfinałowej walce Altiewa, gdy przewrócił Japończyka podstawiając mu nogę – mówi Marek Konieczny, trener polskiej kadry narodowej seniorów.

Również Polacy mają powody do zadowolenia, bo na poprzednich Igrzyskach w Cali udało się zająć tylko jedno 4. miejsce, a we Wrocławiu Magdalena Macios i Paweł Wojda zdobyli brązowe medale w wadze lekkiej. Ponadto Aron Rozum zajął 4. miejsce w wadze średniej. – Do tego cztery razy zajmowaliśmy piąte miejsca, a dwa razy ósme. Czyli dużo miejsc punktowanych. To był super występ naszej drużyny – dodaje trener Konieczny.

Fantastyczna była też atmosfera w Hali Orbita. Przez dwa dni zawodów sumo trybuny były zapełnione kibicami, którzy gorąco dopingowali i nagradzali brawami zawodników. – Jestem zachwycony atmosferą na trybunach i gościnnością Polaków. To była bardzo dobra impreza – ocenił zawody podwójny mistrz, Wasilij Margiew.

Teraz w Orbicie dwa dni przerwy, a od środy 26 lipca będą tu rywalizować kickbokserzy, i to aż o 12 kompletów medali, więc emocji nie zabraknie. Początek walk w środę od godz. 10.00.