Bule

O bule

BulePoczątków dyscypliny petanque (boules, gry w kule) doszukuje się już w czasach antycznych. Poprzez kolejne wieki ta niezwykle prosta, ale dająca dużo emocji  gra, ewoluowała i tworzyła wiele odmian. Za historyczny zaczątek petanque w formie, w jakiej jest rozgrywana do dziś uważa się rok 1907. A  kolebką  jest Francja, gdzie sport ten jest narodową dyscypliną jej mieszkańców. To właśnie tutaj, w prowansalskim Ciotat, Jules le Noir – cierpiący na reumatyzm entuzjasta podobnej gry: jeu provencal (kulami rzuca się w rozbiegu) – nie dotrzymując kroku swoim kompanom, dostosował grę do swoich możliwości. Rozpoczynając rozgrywkę,stanął obiema stopami wewnątrz narysowanego koła ( stąd wzięła się nazwa dyscypliny: petanque – stopy razem na ziemi ). Obecnie gra rozprzestrzeniła się na pięciu kontynentach. W ponad 70 krajach należących do Światowej Federacji Petanque (F.I.P.J.P z siedzibą we Francji) kulami miota ponad 600 000 graczy z licencjami. Polska jest jej członkiem od 2003 roku. Co najmniej raz tyle gra dla przyjemności wśród rodziny, przyjaciół, znajomych. Ktoś kiedyś powiedział, że po piłce nożnej jest to drugi sport na świecie, biorąc pod uwagę liczebność grających.

Jest to jedna z najprostszych gier na świecie. Celem gry jest umieszczenie buli jak najbliżej kulki, lub wybicie buli przeciwnika z punktowanego obszaru. Wyróżniamy trzy rodzaje gry: Pétanque (bule małej średnicy 8 cm), Lyonnaise (bule o średnicy 9–11 cm) oraz Raffa (wybijanie buli przeciwnika i układanie swoich jak najbliżej „misy”).

Swoją popularność petanque zawdzięcza prostym regułom gry, możliwością gry praktycznie wszędzie i, co najważniejsze, dostępnością dla osób w każdym wieku.

Obrazkowo-słowna instrukcja gry:

 

2012_pfp_instrukacja_gry

Podczas TWG 2017 w ramach tej dyscypliny zostaną rozegrane:

  • Bule lyońskie
  • Petanka
  • Raffa

Wszystkie konkurencje w ramach dyscypliny zostaną rozegrane na wrocławskiej Pergoli koło Hali Stulecia.

Wideo

Bule

Bule

boules

World Confederation of Boules Sport

Polska Federacja Petanque

Polska Federacja Petanque