Pierwsi sportowcy rozpoczęli rywalizację w 10. Światowych Igrzyskach Sportowych
TWG 2017

Pierwsi sportowcy rozpoczęli rywalizację w 10. Światowych Igrzyskach Sportowych

Przedstawiciele sportów wrotkarskich, sportów lotniczych, sportów kręglarskich, ultimate frisbee i wspinaczki sportowej jako pierwsi rozpoczynają rywalizację w 10. Światowych Igrzyskach Sportowych.

Jedną z pierwszych dyscyplin są sporty wrotkarskie, a w ich ramach jazda szybka, rozgrywana na torze w parku Tysiąclecia.  Tor został oddany do użytku 1 lipca 2017 roku. W uroczystości otwarcia wziął udział wyjątkowy gość  – Zbigniew Bródka, panczenista i mistrz olimpijski z Soczi (2014) oraz jeden z ambasadorów The World Games 2017. W asyście adeptów tego sportu z UKS-u Orlica Duszniki Zdrój zaprezentował swoje niebywałe umiejętności na torze, ku uciesze widzów licznie przybyłych na otwarcie.

Jazda szybka to niezwykle widowiskowy sport. Dystanse, na których toczyć się będzie rywalizacja o medale 10. Światowych Igrzysk Sportowych, rozpoczynają się od 200 metrów, a kończą na 20 kilometrach. Sprzęt do jazdy szybkiej używany obecnie charakteryzuje się liniowym układem wszystkich kółek przymocowanych do buta oraz brakiem hamulców, zamiast których zawodnicy używają najczęściej jednej z rolek lub narciarskiej techniki pługowania.

Faworytami zmagań będą holenderscy bracia bliźniacy Michel i Ronald Mulderowie, medaliści ostatnich zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi z 2014 roku w łyżwiarstwie szybkim. W wyścigu na 500 metrów Michel sięgnął po złoto, a jego brat po brąz. Ponadto, bracia kilkukrotnie zwyciężyli w Pucharze Świata. Wrotkarstwo i łyżwiarstwo szybkie mają ze sobą wiele wspólnego. Panczeniści , podobnie jak bracia Mulder w sezonie letnim zmieniają dyscyplinę na wrotkarstwo, by przygotować się do sezonu zimowego w swojej koronnej dyscyplinie.

Rywalizacja na wrocławskich igrzyskach będzie doskonałą szansą na pokazanie swoich możliwości nie tylko przez holenderskich mistrzów, a także przez reprezentantów krajów, w których wrotkarstwo cieszy się dużą popularnością. Takim krajem jest Kolumbia, w której wrotkarstwo jest niemalże sportem narodowym. Polską nadzieją na medal jest Aleksandra Goss, wielokrotna mistrzyni kraju.

Zawody wrotkarskie potrwają do 25 lipca. Od 21 do 23 lipca rozgrywane będą wyścigi na torze do jazdy szybkiej, a od 24 do 25 lipca – wyścigi uliczne. Rywalizacja jest rożnorodna – od indywidualnego wyścigu na czas, poprzez sprinty metodą pucharową po wyścigi dystansowe – a o zwycięstwie decyduje oczywiście szybkość.

Dzisiejszą poranną sesję startową obserwował prezydent Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego – Thomas Bach, który odwiedził tor wrotkarski.