ORIENTUJ SIĘ! w Świdnicy
TWG 2017

ORIENTUJ SIĘ! w Świdnicy

Ostatnie zajęcia z Biegów na Orientację (BnO) w ramach projektu „Orientuj się w Świdnicy” odbyły się 11 października 2016 r. na terenie Szkoły Podstawowej nr 105. Tym samym zakończona została pierwsza część projektu związana z przeprowadzeniem instruktażowych zajęć z biegu na orientację wśród uczniów szkół podstawowych w Świdnicy.

fot.-DZOS_4

Zajęcia składały się z części teoretycznej oraz ćwiczeń praktycznych z wykorzystaniem mapy. Podczas zajęć odbyły się również mini zawody – uczniowie mieli do odnalezienia 5 punktów z mapy, z wykorzystaniem profesjonalnego elektronicznego systemu potwierdzania obecności na punktach SI (Sport Ident). Rekord szkoły ustanowił na drugiej lekcji Olek z klasy VIb z czasem 2:11. Dopiero na ostatniej godzinie zajęć udało się pobić ten czas dwóm dziewczynom z klasy VIa – Ali z czasem 2:07 oraz Juli z czasem 2:08. Uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonywanie zadań i mimo mroźnej pogody, która towarzyszyła ostatniemu dniu zajęć, niektórzy nawet w przerwach między lekcjami wychodzili na zewnątrz i wielokrotnie pokonywali samodzielnie trasę!

Podczas projektu „Orientuj się w Świdnicy” zajęcia przeprowadzone zostały w sumie w 57 klasach (klasy 4-6) pięciu szkół podstawowych w Świdnicy (SP nr 1, SP nr 4, SP nr 8, SP nr 105 oraz SP nr 315).

Po zakończeniu części praktycznej pełną parą ruszyły przygotowania związane z drugą częścią projektu, czyli zaprojektowaniem i umieszczeniem infrastruktury stałych punktów do orientacji terenowej w Parku Młodzieżowym w Świdnicy. Już 26 października nastąpi w ramach inauguracji trasy zorganizowane zostaną zawody w Biegu na Orientację, które wykorzystają stworzoną infrastrukturę. W zawodach wezmą udział uczniowie szkół, które brały udział w projekcie, jak również wszyscy chętni mieszkańcy Świdnicy. Już dziś zapisanych do startu jest około 210 uczniów. Podczas zawodów nastąpi również uroczyste otwarcie projektu znajdzsiewlesie.pl w Parku Młodzieżowym oraz przekazanie sprzętu treningowego harcerzom.

Bieg na orientację jest jedną z dyscyplin nieolimpijskich rozgrywanych podczas 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu. Podczas TWG 2017 w ramach tej dyscypliny zostaną rozegrane:

– Sprint (ścisłe centrum Wrocławia)

– Średni dystans (Trzebnica – Las Bukowy oraz Park Zdrojowy)

– Sztafeta sprinterska (Wrocławskie ZOO przy ul. Zygmunta Wróblewskiego).

Przypomnijmy, że organizatorami projektu „Orientuj się w Świdnicy” jest Urząd Miejski w Świdnicy oraz Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej. Partnerami projektu są natomiast Wrocławski Komitet Organizacyjny The World Games 2017, Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Dolnośląska Hufiec im. Szarych Szeregów w Świdnicy oraz Drukarnia Aqrat.