ORIENTUJ SIĘ – kolejne starcie!
Nowe trendy

ORIENTUJ SIĘ – kolejne starcie!

Projekt promocji biegu na orientację jako dyscypliny The World Games 2017 wśród uczniów wrocławskich szkół

DSCN9324

 

We wrocławskich szkołach podstawowych ruszyła kolejna edycja projektu promocji biegu na orientację (BnO) jako dyscypliny The World Games 2017 wśród uczniów wrocławskich szkół. W ciągu tego półrocza szkolnego do udziału w zajęciach przystąpią szkoły z obrębów: Śródmieście i Krzyki. Organizatorami projektu „Orientuj się we Wrocławiu” są: Departament Edukacji Urzędu Miasta Wrocław oraz Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej.

Projekt przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z klas od 4 do 6 i polega na przeprowadzeniu zajęć o Biegu na Orientację (BnO) wraz z ćwiczeniami praktycznymi z wykorzystaniem mapy. W tym celu kartograf przygotowuje specjalistyczną mapę terenu szkoły wraz z zaznaczonymi ‘punktami kontrolnymi’ do odnalezienia w terenie. Następnie podczas 45-minutowej lekcji dwóch trenerów przeprowadza dla każdej klasy zajęcia. Lekcja składa się z części teoretycznej, podczas której trenerzy opowiadają o tym, co to są biegi na orientacje, uczą jak korzystać z mapy czyli jak prawidłowo ją ustawiać (zorientować mapę), zlokalizować się, odpowiednio czytać topografię terenu oraz naniesione znaki. Po wprowadzeniu w teorię BnO odbywa się najciekawsza część zajęć, czyli część praktyczna w terenie, podczas której dzieci, pojedynczo lub w grupkach, mają do wykonania zadania polegające na znalezieniu naniesionych na mapie punktów kontrolnych w rzeczywistym terenie wykorzystując zdobytą wiedzę.

Do tej pory zajęcia zostały przeprowadzone w 5 szkołach: SP 20, SP 68, SP 9, SP 30 oraz SP 39. Mimo wielokrotnie przekładanych z powodu deszczu zajęć, jesienna i mroźna pogoda nie przeszkodziły dzieciom pobiegać na świeżym powietrzu z mapą w ręku. Uczniowie są chętni do wspólnej zabawy i bardzo zaangażowani w wykonywane zadania.

Przed nami jeszcze zajęcia w 10 szkołach we Wrocławiu, natomiast projekt nabrał już tak dużych rozmiarów, że we współpracy z innymi partnerami takimi jak Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Urząd Miejski w Trzebnicy czy Urząd Miejski w Świdnicy podobne zajęcia przeprowadzone zostały w około 20 miejscowościach poza Wrocławiem, w województwie dolnośląskim.

Ten rok zajęć z promocji biegów na orientację w szkołach jest wyjątkowy, ponieważ nazwany jest rokiem sportów The World Games. Bieg na orientację (BnO) jest jedną z dyscyplin nieolimpijskich rozgrywanych podczas 10. Światowych Igrzysk Sportowych The World Games, które w 2017 roku odbędą się we Wrocławiu.