Nowy rekord Polski na ergometrze!
TWG 2017

Nowy rekord Polski na ergometrze!

Anna Wierzbowska wynikiem 6.37,8 pobiła rekord Polski na ergometrze wioślarskim. Zawodniczka AZS AWF Kraków wygrała rywalizację w kategorii ciężkiej kobiet w rozegranych we Wrocławiu 25. mistrzostwach kraju przed Joanną Leszczyńską (WTW Warszawa) i Magdaleną Fularczyk-Kozłowską. Na czwartym miejscu uplasowała się Natalia Madaj (obie LOTTO Bydgostia).

IMG 3463

W Hali Stulecia o medale mistrzostw Polski w Ergowiosłach 2016 walczyły 362 zawodniczki i zawodników. Wśród nich były nasze kadry, które w mijającym tygodniu wróciły ze zgrupowań we Włoszech i Portugalii. – Wyniki napawają optymizmem – powiedziała Joanna Dorociak z WTW Warszawa, która zdobyła złoty medal w wadze lekkiej.

IMG 3519

– Start we Wrocławiu miał nam pokazać, czy zmierzamy w dobrym kierunku. Jestem zadowolona ze swojego biegu, bo poprawiłam życiówkę o dwie sekundy. Na tym etapie przygotowań to naprawdę duże osiągnięcie – dodała. Wyścig z udziałem Dorociak przyniósł najwięcej emocji, bo walka trzech zawodniczek trwała dosłownie do ostatnich metrów. Okazało się, że reprezentantka WTW Warszawa dystans 2000 metrów pokonała z takim samym czasem, co Martyna Mikołajczak z LOTTO Bydgostii. Dorociak okazała się jednak lżejsza od rywalki i to ona sięgnęła po złoty medal.

– Przed nami zgrupowanie w Portugalii, a w kwietniu zaczną się już starty. Celem oczywiście są igrzyska olimpijskie w Rio. Nie trzeba chyba nikomu mówić, ze to najważniejsza impreza w tym sezonie – zakończyła Dorociak. Nasza dwójka podwójna wagi lekkiej wywalczyła olimpijski awans podczas ostatnich mistrzostw świata.

Emocjonująca walkę o złoty medal stoczyli również mężczyźni w wadze ciężkiej. Zwyciężył Bartosz Zabłocki z AZS Szczecin. Obserwatorzy podkreślali wysoki poziom tej konkurencji. Szesnastu zawodników uzyskało czas poniżej sześciu minut.

IMG 3563

5 lutego nasze kadry udadzą się na zgrupowanie do Portugalii. Natomiast dla zawodników wioseł długich kolejnym etapem przygotowań będzie Sewilla.

Medaliści 25. mistrzostw Polski na ergometrze wioślarskim:

Mężczyźni – waga ciężka
1. Bartosz Zabłocki (AZS Szczecin)
2. Michał Szpakowski (Zawisza Bydgoszcz)
3. Karol Leszczyński (AZS UMK Energa Toruń)

waga lekka
1. Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica)
2. Jerzy Kowalski (Gopło Kruszwica)
3. Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk)

IMG 3557

Kobiety – waga ciężka
1. Anna Wierzbowska (AZS AWF Kraków)
2. Joanna Leszczyńska (WTW Warszawa)
3. Magdalena Fularczyk-Kozłowska (LOTTO Bydgostia)

IMG 3570

waga lekka
1. Joanna Dorociak (WTW Warszawa)
2. Martyna Mikołajczak (LOTTO Bydgostia)
3. Weronika Deresz (WTW Warszawa)

IMG 3476

Czołówka klasyfikacji klubów
1. LOTTO Bydgostia Bydgoszcz
2. WTW Warszawa
3. AZS AWF Kraków

Autor relacji, zdjęć www.pztw.org.pl

Jubileuszowe, XXV Mistrzostwa Polski na Ergometrze Wioślarskim objęli patronatem Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Prezydent Wrocławia oraz Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Tadeusz Więckowski.
Sponsorem głównym zawodów jest MPWiK „Hydropolis”.

Przypomnijmy, że Paweł Rańda jest Ambasadorem The World Games 2017.