„Mali Wspaniali” wystartowali
TWG 2017

„Mali Wspaniali” wystartowali

Oficjalny start przedsięwzięcia zapowiedziano podczas konferencji z udziałem Anny Lewandowskiej, która została ambasadorką TWG 2017. Popularyzacja aktywności fizycznej wśród dzieci i troska o ich długofalowy rozwój – to czołowe założenia akcji „Mali Wspaniali”. W ramach inauguracji inicjatywy Wrocławskiego Komitetu Organizacyjnego The World Games 2017, o istocie, potencjale i celach programu opowiedzieli: Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia, Piotr Przygoński, prezes WKO TWG2017, Anna Lewandowska, ambasador The World Games, Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji wrocławskiego Urzędu Miejskiego oraz profesor Andrzej Rokita z Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu. Spotkanie było także okazją do zaprezentowania się studentów AWF, którzy będą z przedszkolakami prowadzić zajęcia sportowe. 

1000 dzieci, 20 przedszkoli, 1 cel

Dzięki połączeniu metodyki gier i zabaw z szerzeniem uniwersalnych wartości tkwiących u podstaw sztuk walki projekt „Mali Wspaniali” stwarza dzieciom warunki do aktywnego spędzania czasu, pod okiem instruktorów.
Jest on jednym z elementów strategii promocji aktywności i zdrowego trybu życia w związku z igrzyskami The World Games 2017, które odbędą się Wrocławiu w 2017 roku. – Choć do Igrzysk pozostały jeszcze prawie 3 lata, już teraz wprowadzamy w życie przedsięwzięcia, które przyniosą wymierne korzyści wrocławskiej społeczności i pozostawią trwały, pozytywny ślad na długo po wydarzeniu – podkreśla Piotr Przygoński, prezes WKO The World Games 2017 – Pilotażowa edycja „Małych Wspaniałych” to wielomiesięczny cykl zajęć, w których tylko w tym roku szkolnym udział weźmie około 1000 dzieci w wieku 5-6 lat z 20 wrocławskich przedszkoli.

Zajęcia będą odbywać się dwa razy w tygodniu, a poprowadzą je studenci wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego w oparciu o metodykę zaakceptowaną przez Kuratora Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Organizatorzy zadbali, aby efektywność pilotażowego etapu tej inicjatywy została miarodajnie oceniona. Cykl zajęć rozpoczyna się i kończy specjalną ankietą przeprowadzoną wśród opiekunów młodych uczestników, a same dzieci przejdą testy przedszkolaka, umożliwiające ocenę ich postępów. Podsumowaniem programu „Mali Wspaniali” w roku szkolnym 2014/2015 będzie raport dotyczący stanu sprawności fizycznej dzieci biorących udział w zajęciach. Obecnie program realizowany jest na terenie Wrocławia, jednak w planach jest rozszerzenie go na  obszar całego kraju. Ministerstwo Sportu i Turystyki wyraziło już chęć nadania przedsięwzięciu ogólnopolskiego zasięgu, co stanowi znakomity wstęp do dalszych działań w tym kierunku.

Grunt to dobry wzorzec

Niebagatelną rolę w projekcie „Mali Wspaniali” odegra również ambasadorka The World Games 2017 Anna Lewandowska, mistrzyni świata w karate tradycyjnym. Propagatorka zdrowego stylu życia będzie aktywnie wspierać promowanie sportu wśród przedszkolaków.