ORIENTUJ SIĘ!

ORIENTUJ SIĘ!

Orientuj się! Promocja biegu na orientację w szkołach, Liga Szkół The World Games 2017, Orientuj się w Świdnicy i Orientuj się w Aglomeracji.

AKTUALNOŚCI

4

„ORIENTUJ SIĘ!” W AGLOMERACJI 1

3

„ORIENTUJ SIĘ!” W AGLOMERACJI 2

2

„ORIENTUJ SIĘ!” W AGLOMERACJI 3

1

PODSUMOWANIE: „ORIENTUJ SIĘ

Słowo Sportowe

GAZETA  WROCŁAWSKA

 

 

 

 

 

 

Biegiem na lekcję!

Bieganie w deszczu też jest fajne!

ORIENTUJ SIĘ! w Świdnicy

ORIENTUJ SIĘ! podsumowanie projektu we wrocławskich szkołach

 

 

Zawody w BnO w Świdicy

Liga Szkół Zielony Wrocław 2016

 

 

Kolejna edycja projektu we wrocławskich szkołach

Zawody w BnO w Świdnicy

 

 

Zorientowany Mikołaj, czyli grudniowy WNOF 2017

 

PROGRAM


DLACZEGO BIEGI NA ORIENTACJĘ?

Biegi na orientację to jedna z najbardziej ekscytujących dyscyplin w programie Igrzysk Sportów Nieolimpijskich The World Games 2017, zaliczana do tzw. nowych trendów. Bazą wysiłku fizycznego  jest bieganie. W tym sporcie liczy się jednak nie tylko kondycja fizyczna, ale przede wszystkim zdolność sprawnego czytania mapy i szybkość podejmowania decyzji.

OPIS PROGRAMU I ZAŁOŻENIA

Program upowszechniania dyscypliny realizowany jest przez Dolnośląski Związek Orientacji Sportowej od 2014 roku. Jest to cykl zajęć dla uczniów szkół podstawowych, który  ma na celu przybliżenie młodzieży i nauczycielom biegu na orientację. Program zakłada zajęcia jednorazowe, pozostawienie mapy w szkołach oraz możliwość kontaktu z DZOSem.

W trakcie zajęć dzieci poznają zasady i sprzęt wykorzystywany w biegu na orientację. Dowiadują się, jak czytać mapy i rozpoznawać umieszczone na niej symbole, jak ustawiać mapę względem kierunków świata i wreszcie jak pokonać trasę. Nauczyciel danej klasy asystują trenerom, by móc w przyszłości organizować samodzielnie takie akcje.

Do wakacji 2016 roku w programie udział wzięło 12 400 dzieci w tym:

– 9800 uczniów w szkołach podstawowych i gimnazjach we Wrocławiu

– 2000 uczniów w szkołach leżących na terenie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej (Brzeg, Oława, Kąty Wrocławskie, Jelcz-Laskowice, Borów i Borek Strzeliński, Środa Śląska, Sobótka, Żmigród i Prusice)

– 600 uczniów w szkołach na terenie Gminy Trzebnica

W semestrze zimowym roku szkolnego 2016/2017 zostanie przeszkolonych około:

– 2900 uczniów szkół podstawowych we Wrocławiu

– 1500 uczniów szkół podstawowych w Świdnicy

– 850 uczniów szkół leżących na terenie Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej

SZCZEGÓŁY PROGRAMU

SKŁADOWE PROJEKTU

PROMOCJA BIEGÓW NA ORIENTACJĘ WE WROCŁAWSKICH SZKOŁACH

Do czerwca 2016 roku projekt zajęć teoretyczno-praktycznych z biegu na orientacje doczekał się już 4 edycji. Dzięki szkołom, Departamentowi Edukacji Urzędu Miasta we Wrocławiu i trenerom każde dziecko biorące udział w zajęciach dowiaduje się o Igrzyskach The World Games 2017 we Wrocławiu, dyscyplinie biegu na orientację i zapoznaje z mapą swojej szkoły od strony topograficznej. Uczniowie wykonują zadania z mapą doskonale się przy tym bawiąc.

LIGA SZKÓŁ THE WORLD GAMES 2017

Współzawodnictwo w najlepszym wymiarze to właśnie Liga Szkół The World Games 2017, specjalnie dla dzieci z projektu w szkołach utworzona kategoria biegowa po profesjonalnych trasach. Zawody odbywają się raz na miesiąc na trudnych topograficznie terenach. Doświadczają pracy nad specjalnie przygotowanej mapie i mają szanse zaobserwować profesjonalnych sportowców startujących w kategoriach A i B. Po zawodach odbywa się tradycyjna dekoracja uczestników, którzy poprawnie pokonali trasę i przebiegli ją w najkrótszym czasie. Dzieci otrzymują nagrody.

ORIENTUJ SIĘ W AGLOMERACJI

Zajęcia z biegu na orientację odbywają się również poza Wrocławiem na terenach szkół. Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w I półroczu 2016 roku zrealizowanych zostało ponad 80 godzin lekcyjnych pracy z mapą i treningi. W programie udział wzięło 10 szkół, po 8 klas w każdej ze szkół co stanowi około 2 tysiące młodych adeptów biegu na orientację. Do czerwca 2016 roku zajęcia odbyły się w Borowie, Brzegu, Jelcz-Laskowicach, Kątach Wrocławskich, Oławie, Prusicach, Sobótce, Środzie Śląskiej, Żmigrodzie i w Trzebnicy.

Podsumowanie I półrocza 2016 roku znajduje się tutaj. Mapy terenów przyszkolnych powyższych miejscowości – do pobrania: BorówBrzeg, Brzeg, Jelcz-Laskowice, Kąty Wrocławskie, Oława, Prusice, Sobótka, Środa Śląska, Trzebnica, Żmigród.

Projekt kontynuowany jest przez DZOS dzięki Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej w II półroczu 2016 roku w kolejnych 5 miejscowościach.

W niektórych z nich utworzone zostały kluby biegu na orientację. Dodatkowo Gmina Trzebnica, miasto partnerskie Igrzysk The World Games 2017 gdzie rozegrane zostaną zawody biegu na orientacje na terenie ścieżek w Lesie Bukowym, zadowolona z projektu Orientuj się w Aglomeracji, postanowiła przeprowadzić program w kolejnych 3 szkołach z terenu Gminy.

ORIENTUJ SIĘ W ŚWIDNICY

W ramach inicjatywy lokalnej wspierania i upowszechniania kultury fizycznej i sportu dla dzieci klas IV-VI świdnickich publicznych szkół podstawowych powstały zajęcia w których możliwość uczestnictwa otrzymało ponad 1400 dzieci. W ramach godzin wychowania fizycznego przeprowadzone zostały lekcje instruktażowe, które składały się z części teoretycznej i praktycznej. Dzięki współpracy Urzędu Miejskiego w Świdnicy oraz wolontariuszy Hufca ZHP Świdnica zakończeniem projektu zajęć w szkołach uczniowie mają okazję wziąć udział w zawodach w Parku młodzieżowym w Świdnicy. W Parku Młodzieżowym powstaje bowiem przestrzeń rekreacyjna uatrakcyjniona stałymi elementami do organizacji zawodów tzw. punktami kontrolnymi, a dla mieszkańców dostępna będzie mapa potrzebna do trenowania dyscypliny.

 

GALERIA ZDJĘĆ