Korfball – drużyna przyjaciół

Korfball – drużyna przyjaciół

AKTUALNOŚCI

Korfball to Twoja drużyna przyjaciół!

18 marca 2017

W Hali Sportowej Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Przesmyckiego 10 odbył się II Międzyszkolny Turniej w ramach projektu „Korfball – drużyna przyjaciół”. Wzięło w nim udział wszystkie 6 drużyn, które od września 2016 roku trenują w swoich szkołach Dyscyplinę TWG 2017 – korfball.

„Uczniowie robią duże postępy, szczególnie z tych szkół, dokąd trafił sprzęt i gdzie dopiero rozpoczęto naukę gry w korfball” – mówił trener i koordynator projektu Tomasz Herman.

Faktycznie w porównaniu z I Turniejem młodzież świetnie opanowała zasady i techniki, do tego dochodzi wielka przyjemność i radość z gry oraz właśnie przyjaźnie, które zawiązują się na boisku. Tym razem puchary wywalczyli sobie: Gimnazjum Urszulanek (Kategoria Gimnazjum) oraz LO nr 6 (Kategoria Szkoła Ponadgimnazjalna). Zwycięzcom gratulujemy!

5-11 marca 2017

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu gościł grupę młodzieży oraz nauczycieli z programu Erasmus. Do Wrocławia przyjechali przedstawiciele z Niemiec, Szwecji, Hiszpanii oraz Turcji. W programie wizyty został zaplanowany pokaz korfballu jako jednej z dyscyplin World Games Wrocław 2017. W pierwszej części pokazu uczniowie z Urszulanek zaprezentowali gościom grę w korfball. W tym miejscu należy dodać, że gospodarze są uczestnikami organizowanego przez biuro World Games 2017 programu „Korfball – drużyna przyjaciół”. Po prezentacji do gry w korfball zostali zaproszeni zagraniczni goście i zostały utworzone dwie międzynarodowe drużyny. Na zakończenie spotkania goście z „Erasmusa” otrzymali bidony oraz ulotki informujące o The World Games Wrocław 2017. Młodzież była pod wrażeniem Wrocławia i obiecała przyjechać w lipcu na TWG 2017 !

21 grudnia 2016

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu zorganizował spotkanie dla uczniów całej szkoły, na którym reprezentacja korfballu pod kierownictwem trenera Tomasza Hermana prezentowała swoje umiejętności w tej dyscyplinie. Drużyna prezentowała się bardzo profesjonalnie, w nowych strojach klubowych. Tego dnia przedstawiciel The World Games 2017 – Aneta Rawecka – przekazała komplet sprzętu do gry w Korfball dla szkoły.

18 grudnia 2016

W niedzielę, 18 grudnia, reprezentacja Gimnazjum Sióstr Urszulanek pierwszy raz w historii szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Korfballu. Turniej rozegrano w kuźni polskiego Korfballu jakim jest Koło, reprezentacja tego miasta jest wielokrotnym Mistrzem Polski w różnych kategoriach wiekowych. W turnieju wzięły udział następujące reprezentacje:

 • UKS Maratończyk Koło
 • UKS Czwórka Bydgoszcz
 • UKS Cirkus Konstancin
 • LUKS Olympic Słupia
 • oraz Urszulanki Wrocław

Wrocławska drużyna mimo bardzo wielkiego zaangażowania nie wygrała żadnego meczu chociaż grając z Czwórką Bydgoszcz prowadziła prawie przez cały mecz, ale w końcówce przeciwnicy zdobyli zwycięskiego kosza i wygrali 3:2.

Dla młodego, wrocławskiego zespołu ten turniej to było zdobywanie doświadczenia, tak aby młodzież mogła powalczyć z tymi przeciwnikami w majowym turnieju, który będzie decydował o klasyfikacji końcowej Mistrzostw Polski.

Gratulujemy drużynie Urszulanki Wrocław oraz trenerowi Tomaszowi Hermanowi i trzymamy kciuki za was w majowym turnieju! Trenujcie, trenujcie, trenujcie!

Przypominamy, ze Gimnazjum Sióstr Urszulanek jest w projekcie „Legacy” – The World Games:  „Korfball- drużyna przyjaciół”.

8 Listopada 2016

8 listopada w hali sportowej Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się pierwszy, zapoznawczy turniej szkół biorących udział w projekcie „Korfball – drużyna przyjaciół”.  Młodzież i trenerzy z 6 wrocławskich szkół mogli się poznać i porównać swoje umiejętności po 3 miesięcznych treningach w Korfball. Zostały rozegrane mecze pomiędzy drużynami z gimnazjum a następnie zagrano mecze pomiędzy drużynami ze szkół ponadgimnazjalnymi. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili a na koniec dostali dyplomy za udział w Turnieju.

Następny turniej zostanie rozegrany już w marcu.

W projekcie uczestniczą:

GIMNAZJA:
– Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół nr 10, Wrocław ul. Wilanowska 31A,
– Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Zespole Szkół Urszulańskich, Wrocław pl. Nankiera 16,
– Gimnazjum nr 24, ul Przybyszewskiego

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
– Liceum  Ogólnokształcące nr. 6, Wrocław ul. Hutnicza 45,
– Zespół Szkół nr 6, Wrocław  ul. Nowodworska 70-82,
– Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, Wrocław ul. Gen. Józefa Haukego-Bosaka 21

Październik 2016

Młodzież w 6 wrocławskich szkołach uczy się grać w Korfball. Uczniowie trenują na nowym sprzęcie, otrzymanym od The World Games w ramach projektu: „Korfball – drużyna przyjaciół”. W ten sposób przygotowują się do pierwszego międzyszkolnego turnieju, który odbędzie się już w listopadzie 2016!

 

 

 

 

1 września 2016

Podczas uroczystego apelu rozpoczynającego rok szkolny 2016/2017 w Zespole Szkół nr 10 we Wrocławiu, wiceprezes TWG Adam Roczek oraz Maciej Żak – drugi trener Kadry Narodowej w Korfballu przekazali symbolicznie sprzęt do uprawiania dyscypliny Korfball. Zestawy sprzętu w postaci: 2 Kosze, piłki oraz wózek transportowy trafią do 6 szkół we Wrocławiu, które przez cały rok będą realizować projekt „Korfball – drużyna przyjaciół”

1-15 września 2016

W dniach 1-15 września odbyły się szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów dyscypliny z Klubu AZS Balluff Korfball. Treningi mają przygotować liderów oświaty do prowadzenia profesjonalnych zajęć z młodzieżą w szkołach.

15 września 2016

Trening pokazowy uczniów z Zespołu Szkół Urszulańskich z Wrocławia z trenerem Tomaszem Hermanem w ramach projektu „Korfball – drużyna przyjaciół”.

 

PROGRAM

DLACZEGO KORFBALL?

 Zbliżające się Igrzyska The World Games 2017 to niepowtarzalna szansa aby uzupełnić obraz korfballowego Wrocławia o ten najbardziej istotny element, jakim są nasi najmłodsi sportowcy.

W projekcie będą uczestniczyć nauczyciele wychowania fizycznego, gimnazjaliści i licealiści z 6 wrocławskich szkół. Wierzymy, że kontakt z tą dyscypliną sportu zachęci ich do dalszego trenowania, a najlepsi będą mogli dołączyć do zawodowych klubów. Profesjonalny sprzęt, posłuży młodzieży do uprawiania tej dyscypliny na kolejne lata po Igrzyskach The World Games.

Można śmiało stwierdzić, ze Korfball jest jedną z najbardziej tolerancyjnych i zespołowych gier. W drużynie znajdują się zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Zadaniem drużyny jest umieszczenie piłki w koszu. Za każdy trafiony rzut zespół otrzymuje jeden punkt. Ruch gracza posiadającego piłkę jest zabroniony. Drużyna podzielona jest na dwie strefy – ataku i obrony. Po dwóch koszach strefy zamieniają się połowami, przez co każdy zawodnik musi grać zarówno w ataku jak i obronie. Sport ten można uprawiać zarówno na hali jak i na zewnątrz (trawa, piasek, odmiana wodna).

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

CO DAJEMY MŁODZIEŻY I ICH NAUCZYCIELOM?

 • Nauczyciele wychowania fizycznego zdobędą kompetencje i umiejętności instruktorskie z dyscypliny Korfball podczas treningu z certyfikowanym instruktorem tej dyscypliny.
 • Szkoły uczestniczące w projekcie zostaną wyposażone w profesjonalny sprzęt do gry w Korfball (2 kosze, piłki, wózek transportowy)
 • Młodzież z gimnazjów i liceów będzie uczyć się przez cały rok szkolny 2016/2017 gry w Korfball, a na zakończenie semestru uczestnicy programu zmierzą się w Międzyszkolnym Turnieju
 • Najlepsi gracze wychodzący z wieku juniorskiego będą mieć możliwość kontynuacji rozwoju sportowego w studenckim klubie AZS lub zespole seniorskim.

KTO SKORZYSTA Z PROJEKTU:

 • Szkoły (profesjonalny sprzęt):
  • Gimnazja- Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół nr 10, Wrocław ul. Wilanowska 31A, koordynator – Dorota Woźniak- Gimnazjum nr 24 im. Janusza Korczaka,  Wrocław ul. Przybyszewskiego 59 , koordynator – Katarzyna Bednarek- Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Zespole Szkół Urszulańskich, Wrocław pl. Nankiera 16, koordynator – Tomasz Herman
  • Szkoły Ponadgimnazjalne- Liceum  Ogólnokształcące nr. 6, Wrocław ul. Hutnicza 45 , koordynator Dagmara Stadnik- Zespół Szkół nr 6, Wrocław  ul. Nowodworska 70-82 , koordynator – Małgorzata Owczarek- Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, Wrocław ul. Gen. Józefa Haukego-Bosaka 21 , koordynator – Magdalena Orszewska – Grzegorek
 • Uczniowie:
  • Z każdej szkoły po 16 osób – drużyna (chłopcy i dziewczyny)
 • Nauczyciele Wychowania Fizycznego:
  • Z każdej szkoły 1-2 nauczyciel (6-12 osób)

CZAS TRWANIA

wrzesień 2016 – czerwiec 2017

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Przed rozpoczęciem (sierpień 2016) programu wybrane szkoły podpisują z The World Games 2017 porozumienie o realizacji projektu na cały rok szkolny 2016/2017. Szkoły po uroczystym przekazaniu sprzętu i przeszkoleniu nauczycieli zobowiązują się do wybrania uczniów uczestniczących w projekcie, udostępniają sale na trening oraz jeśli to możliwe współorganizują Turniej Międzyszkolnej Ligii Korfballa.