Korfball – drużyna przyjaciół

AKTUALNOŚCI

Korfball to Twoja drużyna przyjaciół!

21 grudnia 2016

Zespół Szkół Urszulańskich we Wrocławiu zorganizował spotkanie dla uczniów całej szkoły, na którym reprezentacja korfballu pod kierownictwem trenera Tomasza Hermana prezentowała swoje umiejętności w tej dyscyplinie. Drużyna prezentowała się bardzo profesjonalnie, w nowych strojach klubowych. Tego dnia przedstawiciel The World Games 2017 – Aneta Rawecka – przekazała komplet sprzętu do gry w Korfball dla szkoły.

18 grudnia 2016

W niedzielę, 18 grudnia, reprezentacja Gimnazjum Sióstr Urszulanek pierwszy raz w historii szkoły wzięła udział w Mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Korfballu. Turniej rozegrano w kuźni polskiego Korfballu jakim jest Koło, reprezentacja tego miasta jest wielokrotnym Mistrzem Polski w różnych kategoriach wiekowych. W turnieju wzięły udział następujące reprezentacje:

 • UKS Maratończyk Koło
 • UKS Czwórka Bydgoszcz
 • UKS Cirkus Konstancin
 • LUKS Olympic Słupia
 • oraz Urszulanki Wrocław

Wrocławska drużyna mimo bardzo wielkiego zaangażowania nie wygrała żadnego meczu chociaż grając z Czwórką Bydgoszcz prowadziła prawie przez cały mecz, ale w końcówce przeciwnicy zdobyli zwycięskiego kosza i wygrali 3:2.

Dla młodego, wrocławskiego zespołu ten turniej to było zdobywanie doświadczenia, tak aby młodzież mogła powalczyć z tymi przeciwnikami w majowym turnieju, który będzie decydował o klasyfikacji końcowej Mistrzostw Polski.

Gratulujemy drużynie Urszulanki Wrocław oraz trenerowi Tomaszowi Hermanowi i trzymamy kciuki za was w majowym turnieju! Trenujcie, trenujcie, trenujcie!

Przypominamy, ze Gimnazjum Sióstr Urszulanek jest w projekcie „Legacy” – The World Games:  „Korfball- drużyna przyjaciół”.

8 Listopada 2016

8 listopada w hali sportowej Uniwersytetu Wrocławskiego odbył się pierwszy, zapoznawczy turniej szkół biorących udział w projekcie „Korfball – drużyna przyjaciół”.  Młodzież i trenerzy z 6 wrocławskich szkół mogli się poznać i porównać swoje umiejętności po 3 miesięcznych treningach w Korfball. Zostały rozegrane mecze pomiędzy drużynami z gimnazjum a następnie zagrano mecze pomiędzy drużynami ze szkół ponadgimnazjalnymi. Wszyscy uczniowie świetnie się bawili a na koniec dostali dyplomy za udział w Turnieju.

Następny turniej zostanie rozegrany już w marcu.

W projekcie uczestniczą:

GIMNAZJA:
– Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół nr 10, Wrocław ul. Wilanowska 31A,
– Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Zespole Szkół Urszulańskich, Wrocław pl. Nankiera 16,
– Gimnazjum nr 24, ul Przybyszewskiego

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE:
– Liceum  Ogólnokształcące nr. 6, Wrocław ul. Hutnicza 45,
– Zespół Szkół nr 6, Wrocław  ul. Nowodworska 70-82,
– Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, Wrocław ul. Gen. Józefa Haukego-Bosaka 21

Październik 2016

Młodzież w 6 wrocławskich szkołach uczy się grać w Korfball. Uczniowie trenują na nowym sprzęcie, otrzymanym od The World Games w ramach projektu: „Korfball – drużyna przyjaciół”. W ten sposób przygotowują się do pierwszego międzyszkolnego turnieju, który odbędzie się już w listopadzie 2016!

 

 

 

 

1 września 2016

Podczas uroczystego apelu rozpoczynającego rok szkolny 2016/2017 w Zespole Szkół nr 10 we Wrocławiu, wiceprezes TWG Adam Roczek oraz Maciej Żak – drugi trener Kadry Narodowej w Korfballu przekazali symbolicznie sprzęt do uprawiania dyscypliny Korfball. Zestawy sprzętu w postaci: 2 Kosze, piłki oraz wózek transportowy trafią do 6 szkół we Wrocławiu, które przez cały rok będą realizować projekt „Korfball – drużyna przyjaciół”

1-15 września 2016

W dniach 1-15 września odbyły się szkolenia nauczycieli wychowania fizycznego, prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów dyscypliny z Klubu AZS Balluff Korfball. Treningi mają przygotować liderów oświaty do prowadzenia profesjonalnych zajęć z młodzieżą w szkołach.

15 września 2016

Trening pokazowy uczniów z Zespołu Szkół Urszulańskich z Wrocławia z trenerem Tomaszem Hermanem w ramach projektu „Korfball – drużyna przyjaciół”.

 

PROGRAM

DLACZEGO KORFBALL?

 Zbliżające się Igrzyska The World Games 2017 to niepowtarzalna szansa aby uzupełnić obraz korfballowego Wrocławia o ten najbardziej istotny element, jakim są nasi najmłodsi sportowcy.

W projekcie będą uczestniczyć nauczyciele wychowania fizycznego, gimnazjaliści i licealiści z 6 wrocławskich szkół. Wierzymy, że kontakt z tą dyscypliną sportu zachęci ich do dalszego trenowania, a najlepsi będą mogli dołączyć do zawodowych klubów. Profesjonalny sprzęt, posłuży młodzieży do uprawiania tej dyscypliny na kolejne lata po Igrzyskach The World Games.

Można śmiało stwierdzić, ze Korfball jest jedną z najbardziej tolerancyjnych i zespołowych gier. W drużynie znajdują się zarówno chłopcy jak i dziewczyny. Zadaniem drużyny jest umieszczenie piłki w koszu. Za każdy trafiony rzut zespół otrzymuje jeden punkt. Ruch gracza posiadającego piłkę jest zabroniony. Drużyna podzielona jest na dwie strefy – ataku i obrony. Po dwóch koszach strefy zamieniają się połowami, przez co każdy zawodnik musi grać zarówno w ataku jak i obronie. Sport ten można uprawiać zarówno na hali jak i na zewnątrz (trawa, piasek, odmiana wodna).

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

CO DAJEMY MŁODZIEŻY I ICH NAUCZYCIELOM?

 • Nauczyciele wychowania fizycznego zdobędą kompetencje i umiejętności instruktorskie z dyscypliny Korfball podczas treningu z certyfikowanym instruktorem tej dyscypliny.
 • Szkoły uczestniczące w projekcie zostaną wyposażone w profesjonalny sprzęt do gry w Korfball (2 kosze, piłki, wózek transportowy)
 • Młodzież z gimnazjów i liceów będzie uczyć się przez cały rok szkolny 2016/2017 gry w Korfball, a na zakończenie semestru uczestnicy programu zmierzą się w Międzyszkolnym Turnieju
 • Najlepsi gracze wychodzący z wieku juniorskiego będą mieć możliwość kontynuacji rozwoju sportowego w studenckim klubie AZS lub zespole seniorskim.

KTO SKORZYSTA Z PROJEKTU:

 • Szkoły (profesjonalny sprzęt):
  • Gimnazja- Gimnazjum nr 11 w Zespole Szkół nr 10, Wrocław ul. Wilanowska 31A, koordynator – Dorota Woźniak- Gimnazjum nr 24 im. Janusza Korczaka,  Wrocław ul. Przybyszewskiego 59 , koordynator – Katarzyna Bednarek- Publiczne Gimnazjum Sióstr Urszulanek w Zespole Szkół Urszulańskich, Wrocław pl. Nankiera 16, koordynator – Tomasz Herman
  • Szkoły Ponadgimnazjalne- Liceum  Ogólnokształcące nr. 6, Wrocław ul. Hutnicza 45 , koordynator Dagmara Stadnik- Zespół Szkół nr 6, Wrocław  ul. Nowodworska 70-82 , koordynator – Małgorzata Owczarek- Zespół Szkół Teleinformatycznych i Elektronicznych, Wrocław ul. Gen. Józefa Haukego-Bosaka 21 , koordynator – Magdalena Orszewska – Grzegorek
 • Uczniowie:
  • Z każdej szkoły po 16 osób – drużyna (chłopcy i dziewczyny)
 • Nauczyciele Wychowania Fizycznego:
  • Z każdej szkoły 1-2 nauczyciel (6-12 osób)

CZAS TRWANIA

wrzesień 2016 – czerwiec 2017

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:

Przed rozpoczęciem (sierpień 2016) programu wybrane szkoły podpisują z The World Games 2017 porozumienie o realizacji projektu na cały rok szkolny 2016/2017. Szkoły po uroczystym przekazaniu sprzętu i przeszkoleniu nauczycieli zobowiązują się do wybrania uczniów uczestniczących w projekcie, udostępniają sale na trening oraz jeśli to możliwe współorganizują Turniej Międzyszkolnej Ligii Korfballa.

KONTAKT

Aneta Rawecka – Koordynator
e-mail: aneta.rawecka@theworldgames2017.com

Iwona Żak – Korfball Team