Kręgle na najwyższym poziomie! Przyjadą liderzy światowego rankingu!
Sporty precyzyjne

Kręgle na najwyższym poziomie! Przyjadą liderzy światowego rankingu!

Frapująco zapowiada się rywalizacja w bowlingu podczas X Światowych Igrzysk Sportowych – The World Games 2017. To będą kręgle na najwyższym poziomie i nie tylko dlatego, że gra o medale toczyć się będzie we wrocławskim drapaczu chmur – SkyTower.

 

Dziś już wiemy, że w kobiecej rywalizacji ujrzymy m.in. numer jeden i numer trzy światowego rankingu. To odpowiednio Danielle McEwan i Kelly Kulick ze Stanów Zjednoczonych. My będziemy trzymać kciuki za Lucynę Charęzińską i Darię Pająk, którym przyjdzie także rywalizować z zawodniczkami z Japonii, Korei, Chin, Kanady, Wielkiej Brytanii czy Wenezueli.

Gdy chodzi o rozgrywki mężczyzn, udział potwierdził m.in. Fin Oskuu Palerma, obecnie numer czwarty globalnego rankingu. Osamotniony nie będzie, bo z Finlandii przyjedzie również Juhani Tonteri. Po męskiej obsadzie także widać, że w kręgielni świetnie sobie radzą Azjaci, uchodzący za jednostki niezwykle precyzyjne. Stąd obecność reprezentantów Japonii (Yuhi Shimbata), Korei (Heewon Kang) czy Hongkongu (Michael Mak). Krajowe kwalifikacje zdobyli natomiast Patryk Preus i Alessandro Silletti.

– Nie wszyscy wiedzą, że tory smarowane są olejem, a tym procesem smarowania zajmują się wyspecjalizowane maszyny, które rozprowadzają olej po torze według specjalnego wykresu graficznego. Mazi nie jest dużo, jakieś 25 mililitrów na powierzchni jednego toru, niemniej jednak kula jest w stanie trochę oleju zebrać, troszkę się on przesuwa i w związku z tym opracowuje się całą strategię. Kto pierwszy znajdzie idealne miejsce, dzięki któremu kula poleci w pożądane miejsce, ten lepszy – wyjaśnia wielokrotny mistrz Polski w bowlingu, wrocławianin Tomasz Janicki.

A jak to wygląda na świecie?

– Przede wszystkim bowling jest popularny w Skandynawii. W Finlandii milion euro wynosi nakład finansowy na samych juniorów, a mnóstwo ludzi gra także w Szwecji, Norwegii czy Danii. Dalej – Azja. W Malezji czy Singapurze zawodnicy uprawiający bowling biorą udział w reklamach tak, jak u nas Adam Małysz. W Japonii również zyskał ten sport popularność. Na nasze zawody Pucharu Świata przyjeżdżają uczestnicy z ponad 90 państw! – dodaje Janicki.

Rywalizacja o medale The World Games 2017 potrwa na kręgielni SkyBowling (SkyTower, ul. Powstańców Śląskich) od 21 do 24 lipca. Warto przyjść i obejrzeć najlepszych w akcji – wstęp wolny!

Bilety na pozostałe wydarzenia w ramach Igrzysk, w tym ceremonię otwarcia (20 lipca, godz. 19, Stadion Wrocław przy ul. Śląskiej), są dostępne na stronie www.ebilet.pl/twg2017.