Jelcz-Laskowice przygotowane na przyjęcie wioślarzy
Sporty na zaproszenie

Jelcz-Laskowice przygotowane na przyjęcie wioślarzy

Hala Centrum Sportu i Rekreacji w Jelczu-Laskowicach, przy ul. Oławskiej 46 będzie od środy 26 lipca, areną zmagań we wioślarstwie halowym 10. Światowych Igrzysk Sporowych. Wioślarstwo halowe, czyli popularny ergometr jest jednym z czterech tzw. „sportów zaproszonych” na The World Games 2017.

O wyborze tej dyscypliny przez organizatora Igrzysk, swoimi głosami zadecydowali internauci. Do wyboru wioślarstwa halowego przyczynił się też jego propagator– Paweł Rańda, wicemistrz olimpijski w wioślarstwie z Pekinu i Ambasador The World Games 2017.

Obiekt wydaje się wręcz stworzony do rozgrywania tej dyscypliny. Pomieścić może nawet 900 kibiców. Fani przekonali się o tym podczas rozgrywanych tam w styczniu mistrzostw Polski.

Złoty medal na dystansie 500 m wywalczyła wtedy Anna Wierzbowska, która jest jedną z faworytek zawodów na The World Games. Będzie musiała jednak walczyć z niezwykle silnymi: Szwedką Cecilią Velin i Ukrainką Oleną Buryak.

Jednym z polskich faworytów w kategorii open na 2000 m jest Bartosz Zabłocki. Obok niego do wioseł zasiądzie jednak Białorusin Pavel Shurmei. Bez wątpienia ta dwójka będzie się wzajemnie motywowała do jak najszybszego pokonania dystansu.

Z kolei na podium wyścigu na 2000 m w wadze lekkiej będzie można zobaczyć doświadczonego Artura Mikołajczewskiego. Numerem jeden do złota jest jednak w tym przypadku Austriak Florian Berg.

Wśród pań także w kategorii open na 2000 m faworytką jest Ukrainka Oleną Buryak, a w wadze lekkiej Brytyjka Justine Reston i Austriaczka Anna Berger. Na 500 m mężczyzn wyżej notowany od Białorusina Pavla Shurmeia jest natomiast Ukrainiec Anton Bondarenko.

Biało-Czerwonych obiecali wspierać zawodnicy Ósemki Politechniki Wrocławskiej i AZS Wratislavii. Spikerem zawodów będzie jeden z najlepszych konferansjerów tej dyscypliny, mistrz olimpijski z Pekinu w wioślarstwie – Marek Kolbowicz.

Co ciekawe, zawody na ergometrze wioślarskim zostały wymyślone we… Wrocławiu w 1992 roku i przez pierwsze trzy lata rozgrywane były w Hali Stulecia, a później także na Dolnym Śląsku. Zawody na urządzeniu, które pozwala wioślarzom utrzymać formę przez cały rok, bo dobrze odwzorowuje czynności wykonywane na wodzie, rozgrywane są przede wszystkim poza tradycyjnym sezonem wioślarskim. Startują w nich przede wszystkim zawodnicy z Europy. Na The World Games 2017 zobaczymy jednak także reprezentantów Kanady, Tajlandii, Korei Południowej, Republiki Południowej Afryki, Ugandy, czy Peru.

Początek rywalizacji w środę 26 lipca, o godz. 11.00. Zawody potrwają do czwartku.