Janowski, Zmarzlik, Dudek i Cieślak przejdą w defiladzie na Ceremonii Otwarcia!
Ceremonia Otwarcia

Janowski, Zmarzlik, Dudek i Cieślak przejdą w defiladzie na Ceremonii Otwarcia!

Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik i Patryk Dudek, zdobywcy Drużynowego Pucharu Świata sprzed tygodnia, a także ich trener Marek Cieślak wezmą udział w czwartkowej Ceremonii Otwarcia X Światowych Igrzysk Sportowych. Prosto z Wrocławia polecą do Cardiff, gdzie w sobotę, 22 lipca, czeka ich start w turnieju Grand Prix na Millennium Stadium.

Wspomniana Ceremonia Otwarcia rozpocznie się w czwartek o godz. 19 i będzie transmitowana na żywo w otwartym kanale Polsatu. Weźmie w niej udział 400 artystów, zaśpiewają m.in. Dawid Kwiatkowski, Kamil Bednarek i grupa Varius Manx z Kasią Stankiewicz, która odśpiewa w języku angielskim hymn imprezy.

Ceremonię twarcia obejrzy na żywo około 25 tysięcy widzów, bo tyle miejsc dla nich przygotowano na wrocławskim czterdziestotysięczniku. Trzeba bowiem pamiętać, że na jednej z trybun powstanie gigantycznych rozmiarów scena, stąd też ograniczenie pojemności obiektu. I tu kolejny żużlowy akcent, mianowicie tę konstrukcję sceniczną z rusztowań przestrzennych Layher wznosi firma ARAD, od wielu lat sponsor Betardu Sparty i wrocławskich żużlowców. Ekipy monterskie ARAD-u krok po kroku, element po elemencie, wznosiły kręgosłup, a rozmach oddają konkretne liczby: wysokość – 25 metrów, rozpiętość wszerz – 56 metrów, a w głąb konstrukcja sięga na 55 metrów. Waga całej konstrukcji to aż 120 ton. Sprzęt na potrzeby przedsięwzięcia dowiozło dziesięć w pełni naładowanych wielotonowych ciężarówek. Konstrukcja główna wraz ze scenografią i dekoracjami w najszerszym miejscu dochodzi do 200 metrów, a w projekt – od jego powstania do finalnej realizacji – zaangażowanych było 50 osób. Efekt – 20 lipca.

 

Przypomnijmy, że Maciej Janowski, wrocławianin ścigający się w cyklu Grand Prix z numerem 71 (kierunkowy do stolicy Dolnego Śląska) jest ambasadorem The World Games. On również po ceremonii otwarcia obierze kurs na Cardiff, gdzie dwa dni później powalczy w Grand Prix Wielkiej Brytanii.

Dodajmy, że żużel nie zadebiutuje we Wrocławiu w programie The World Games. Otóż 32 lata temu w londyńskim programie imprezy znalazło się 21 dyscyplin, w tym jedna pokazowa – speedway. Zawody rozegrano na Wimbledonie pod nazwą „Speedway Pairs Championship”, a zwyciężyli Anglik Jeremy Doncaster i Amerykanin John Cook, jeżdżący wówczas dla Wiedźm z Ipswich (24 pkt). Doncaster zaliczył swego czasu roczne epizody w Unii Tarnów (1991) i Victorii-Rolnickim Machowa (1992), a więc w okresie, gdy obcokrajowcy zaczęli wywozić złotówki z Polski wielkimi busami. No, może nie złotówki, bo przecież płacono im często w markach, dolarach lub funtach. A żartowniś Cook? Dobrze zapamiętali go we Wrocławiu. Zakontraktowany został na sezony 1999-2000, a więc gdy był już po czterdziestce (rocznik 1958). W internecie do dziś można znaleźć filmik, na którym Cookowi zdefektował tuż przed startem motocykl. Rękami dawał więc sygnał do parku maszyn, by szybciutko podstawili mu nową szafę grającą, a jednocześnie odgrywał pod maszyną startową scenkę ruszania spod taśmy… bez motocykla.

Drugie miejsce zajął na Wimbledonie duet Kenny Carter/Larry Ross (Halifax, 22 pkt), a więc mieszanka angielsko-nowozelandzka. Ten pierwszy nosił jedno z najgłośniejszych w speedwayu nazwisk, w latach 1981-83 trzykrotnie zajmował piąte miejsce w finałach IMŚ, by w 1986 roku, jako dwudziestopięcioletni młodzieniec, popełnić na własnej farmie samobójstwo, uprzednio odbierając też życie małżonce. Na najniższym stopniu podium stanęła natomiast szwedzko-nowozelandzka para Jan Andersson/Mitch Schirra, jeżdżąca wówczas ku chwale Reading (19 pkt). Co ciekawe, Schirra miał taką samą przeszłość w polskiej lidze jak Doncaster (1991 – Tarnów, 1992 – Machowa), natomiast Andersson to wzięty dziś tuner.

W turnieju brały również udział klubowe pary Coventry (Tommy Knudsen/Kelvin Tatum), Oxfordu (Hans Nielsen/Marvyn Cox), Cradley (Jan O. Pedersen/Alan Grahame) oraz Sheffield (Neil Collins/Shawn Moran).

 

Składy drużyn narodowych na The World Games Wrocław 2017 (sobota, 29 lipca, godz. 19.00, Stadion Olimpijski)

 

Dania: 1. Niels-Kristian Iversen, 2. Kenneth Bjerre, 15. Michael Jepsen Jensen, menedżer: Hans Nielsen.

Szwecja: 3. Fredrik Lindgren, 4. Antonio Lindbaeck, 16. Peter Ljung, menedżer: Morgan Andersson.

Rosja: 5. Andriej Kudriaszow, 6. Wiktor Kułakow, 17. Emil Sajfutdinow, menedżer: Andriej Sawin.

Australia: 7. Jason Doyle, 8. Chris Holder, 18. Max Fricke, menedżer: Mark Lemon.

Niemcy: 9. Martin Smolinski, 10. Kai Huckenbeck, 19. Erik Riss, menedżer: Herbert Rudolph.

Polska: 11. Bartosz Zmarzlik, 12. Maciej Janowski, 20. Patryk Dudek, menedżer: Marek Cieślak

Wielka Brytania: 13. Craig Cook, 14. Robert Lambert, 21. Steve Worrall, menedżer: Alun Rossiter.

Ostatnie rozgrywki

Acrobatic Gymnastics
Men's Pairs All-Around Final Exercise
Gold GERGERMANY
29.310
Silver RUSRUSSIAN FEDERATION
29.090
Bronze BELBELGIUM
28.550
Trampoline Gymnastics
Women's Tumbling Final
Gold CHNJIA Fangfang
72.400
Silver RUSKOROBEINIKOVA Anna
71.200
Bronze GBRCOLEBECK Lucie
71.000
Roller Hockey
Men's Preliminary Round - Group A Match
CZECZECH REPUBLIC
4
POLPOLAND
1
Acrobatic Gymnastics
Women's Groups All-Around Final Exercise
Gold RUSRUSSIAN FEDERATION
29.440
Silver BLRBELARUS
29.040
Bronze GBRGREAT BRITAIN
28.235
Squash
Men's Last 16 Match
CZEKOUKAL Jan
0
HKGLEE Max
3
Squash
Men's Last 16 Match
FRAMARCHE Gregoire
3
GBRSTEWART Rory
1
Squash
Men's Last 16 Match
PERELIAS Diego
3
MASADNAN Nafizwan
1
Squash
Men's Last 16 Match
GBRCOLEMAN Ben
2
HKGYIP Tsz Fung
3
Korfball
Mixed Team Finals Gold Medal Game
Gold NEDNETHERLANDS
26
Silver TPECHINESE TAIPEI
14
Trampoline Gymnastics
Men's Double Mini-Trampoline Final
Gold RUSZALOMIN Mikhail
76.600
Silver USARENKERT Alexander
73.700
Bronze PORCARVALHO COSTA Diogo
73.100

Przyszłe rozgrywki

Beach Handball
Women's Preliminaries - Group A Match
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
ESPSPAIN
ARGARGENTINA
Archery
Men's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Archery
Women's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 2
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 1
Wed 26 Jul 2017 at 09:00

Najświeższe wiadomości

Sponsorzy

  • Sponsor Główny
  • Sponsor techniczny
  • sponsor
  • sponsor