Sumo for young girls and boys
Martial Arts

Sumo for young girls and boys

sumoYoung sumo adepts, get ready!

On Saturday, 19 September, 12-14-year-olds from Opolskie, Lower Silesia, Lesser Poland and Silesia Regions will have the opportunity to compete during the Inter-Regional Sumo Championships!

Young sumo wrestlers (from the so-called B Zone) will come to Skarbimierz, on the border of Lower Silesia and Opolskie Region, to compete to be qualified for the Polish Championships.

The competition will be played in ten weight categories among both young girls and boys.  You will find more information about sumo here.

The Polish Sumo Association, the Academy of Martial Arts IKS “Sakura” and Skarbimierz Municipal Office are the organizers of the competition. You will find more information on the website of the Academy of Martial Arts “Sakura”.

The next competition, this time for Podkarpackie, Lubelskie, Łódzkie and Świętokrzyskie Regions
(C Zone) will be held on 3rd October in Ropczyce. The last competirion within the Inter-Regional Sumo Championships – for D zone (Podlaskie, Warmińsko-Mazurski, Kujawsko-Pomorskie and Mazowieckie Regions) will be held on 17th October 17 in Łomża.

Let us remind that sumo is one of the disciplines of The World Games, which will be held in Wrocław in 2017. Who knows, maybe young wrestlers will surprise us with their talent during the next World Games.

Last tourneys

Acrobatic Gymnastics
Men's Pairs All-Around Final Exercise
Gold GERGERMANY
29.310
Silver RUSRUSSIAN FEDERATION
29.090
Bronze BELBELGIUM
28.550
Trampoline Gymnastics
Women's Tumbling Final
Gold CHNJIA Fangfang
72.400
Silver RUSKOROBEINIKOVA Anna
71.200
Bronze GBRCOLEBECK Lucie
71.000
Roller Hockey
Men's Preliminary Round - Group A Match
CZECZECH REPUBLIC
4
POLPOLAND
1
Acrobatic Gymnastics
Women's Groups All-Around Final Exercise
Gold RUSRUSSIAN FEDERATION
29.440
Silver BLRBELARUS
29.040
Bronze GBRGREAT BRITAIN
28.235
Squash
Men's Last 16 Match
CZEKOUKAL Jan
0
HKGLEE Max
3
Squash
Men's Last 16 Match
FRAMARCHE Gregoire
3
GBRSTEWART Rory
1
Squash
Men's Last 16 Match
PERELIAS Diego
3
MASADNAN Nafizwan
1
Squash
Men's Last 16 Match
GBRCOLEMAN Ben
2
HKGYIP Tsz Fung
3
Korfball
Mixed Team Finals Gold Medal Game
Gold NEDNETHERLANDS
26
Silver TPECHINESE TAIPEI
14
Trampoline Gymnastics
Men's Double Mini-Trampoline Final
Gold RUSZALOMIN Mikhail
76.600
Silver USARENKERT Alexander
73.700
Bronze PORCARVALHO COSTA Diogo
73.100

Next tourneys

Beach Handball
Women's Preliminaries - Group A Match
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
ESPSPAIN
ARGARGENTINA
Archery
Men's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Archery
Women's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 2
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 1
Wed 26 Jul 2017 at 09:00

Latest news

Sponsors

  • General Sponsor
  • The technical sponsor
  • sponsor
  • sponsor