Press room

Accreditation

Media accreditation process for The World Games 2017 is finished. Thank you for your applications!

All questions and queries in connection with the accreditation process should be directed to: media.accreditation@theworldgames2017.com.

Accreditations will be available for pickup beginning 18 July in the Main Media Centre located in Infopoint Barbara at Świdnicka Street 8c, Wrocław.

Photos

[click]

Video materials

TV stations can use the 10-minute material, made available through FTP, every day of the Games. The material is in  form of files, will be available to download twice a day: first half of the material – after 14.00 (5 min) and second – after 23.00 (5 min). Please make sure that you include watermark indicated by the Host Broadcaster or text “Footage courtesy of Polsat”.

login: daily_10min_newsclip
pass: Dailyclipwg2017!

[click]

Media Transport

Media Transport Information

Timetable

 

Downloads:

Daily sports schedule

General sports schedule

Media Public Portal User Help

Regulations for the mass event

Contact:

Kacper Cecota – Spokesman
Mobile phone: +48 734 155 740
kacper.cecota@theworldgames2017.com 

Wrocław Organizing Committee – The World Games 2017 Limited

Rynek 13, 50-101 Wrocław
NIP: 8971796827, REGON: 022358693

Last tourneys

Acrobatic Gymnastics
Men's Pairs All-Around Final Exercise
Gold GERGERMANY
29.310
Silver RUSRUSSIAN FEDERATION
29.090
Bronze BELBELGIUM
28.550
Trampoline Gymnastics
Women's Tumbling Final
Gold CHNJIA Fangfang
72.400
Silver RUSKOROBEINIKOVA Anna
71.200
Bronze GBRCOLEBECK Lucie
71.000
Roller Hockey
Men's Preliminary Round - Group A Match
CZECZECH REPUBLIC
4
POLPOLAND
1
Acrobatic Gymnastics
Women's Groups All-Around Final Exercise
Gold RUSRUSSIAN FEDERATION
29.440
Silver BLRBELARUS
29.040
Bronze GBRGREAT BRITAIN
28.235
Squash
Men's Last 16 Match
CZEKOUKAL Jan
0
HKGLEE Max
3
Squash
Men's Last 16 Match
FRAMARCHE Gregoire
3
GBRSTEWART Rory
1
Squash
Men's Last 16 Match
PERELIAS Diego
3
MASADNAN Nafizwan
1
Squash
Men's Last 16 Match
GBRCOLEMAN Ben
2
HKGYIP Tsz Fung
3
Korfball
Mixed Team Finals Gold Medal Game
Gold NEDNETHERLANDS
26
Silver TPECHINESE TAIPEI
14
Trampoline Gymnastics
Men's Double Mini-Trampoline Final
Gold RUSZALOMIN Mikhail
76.600
Silver USARENKERT Alexander
73.700
Bronze PORCARVALHO COSTA Diogo
73.100

Next tourneys

Beach Handball
Women's Preliminaries - Group A Match
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
ESPSPAIN
ARGARGENTINA
Archery
Men's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Archery
Women's Barebow Qualification Unmarked
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 2
Wed 26 Jul 2017 at 09:00
Water Skiing
Women's Wakeboard Freestyle Last Chance Qualifiers Heat 1
Wed 26 Jul 2017 at 09:00

Latest news

Sponsors

  • General Sponsor
  • The technical sponsor
  • sponsor
  • sponsor