Sporty lotnicze
Nowe trendy

Sporty lotnicze

O sportach lotniczych

Sporty lotniczeWystarczy, że raz doznasz lotu, a będziesz zawsze chodził z oczami zwróconymi w stronę nieba, gdzie byłeś i gdzie pragniesz powrócić – Leonardo da Vinci.

Ludzie od zawsze marzyli o lataniu – i niektórym udaje się to marzenie realizować w wyjątkowo piękny sposób. Mistrzów podniebnych akrobacji będzie można podziwiać podczas The World Games 2017 w trzech dyscyplinach sportów lotniczych:

Akrobacje szybowcowe

Konkurs jest sprawdzianem umiejętności pilota podczas wykonywania zaplanowanego programu spektakularnych manewrów akrobacyjnych. Sekwencja pełnych wdzięku i wykonywanych przy akompaniamencie muzyki figur jest oceniana przez sędziów pod kątem trudności i precyzji, będąc jednocześnie niezwykłym przeżyciem dla obserwujących mistrzowskie akrobacje kibiców.

Spadochroniarstwo

Dyscyplina ta jest klasyką The World Games i wchodzi w ich skład od 1997 roku. We Wrocławiu obejrzymy niezwykle widowiskowe zawody w pilotowaniu czaszami, podczas których zawodnicy pokonują ostatni odcinek lotu mknąc zaledwie kilkanaście centymetrów nad ziemią z prędkością przekraczającą 100 km/h.

Motoparalotnie

To paralotnie z dołączonym wózkiem z napędem spalinowym. Kierujący motoparalotnią zawodnik ma za zadanie pokonać trasę slalomu, na której w określonych odległościach i układach stoją 12-metrowe pylony.

W dyscyplinach lotniczych wykorzystywane są coraz to nowsze materiały, coraz bardziej precyzyjne konstrukcje, które pozwalają zawodnikom bezpiecznie spadać na ziemię.

Spadochroniarstwo jest klasyką The World Games i wchodzi w ich skład od 1997 roku, a we Wrocławiu obejrzymy widowiskowe zawody w pilotowaniu czaszami.

Konkurs akrobacji szybowcowej jest sprawdzianem umiejętności pilota podczas wykonywania zaplanowanego programu spektakularnych manewrów akrobacyjnych. Ciche i pełne wdzięku manewry to sekwencja mającej na celu zaimponowanie sędziom, którzy oceniają precyzję pilota. Ten sport jest szczególnie popularny właśnie w Polsce .

Motoparalotnia składa się z paralotni, do którego dołączony jest wózek z napędem (zwykle jest to silnik spalinowy). Prędkość lotu uzależniona jest od siły i kierunku wiatru, przeważnie jest to 40 km/h, natomiast wysokość na jaką wzbija się motoparalotnia to na ogół 200 metrów. Rekord świata to wysokość 7589 metrów! Lądowanie jest miękkie i bezpieczne, przeważnie odbywa się przy wyłączonym silniku.

Wideo

 

The World Air Sports Federation

The World Air Sports Federation

Aeroklub Polska

Aeroklub Polska

Aeroklub Wrocławski