Z toru do jazdy szybkiej na tor uliczny
Nowe trendy

Z toru do jazdy szybkiej na tor uliczny

Czwarty dzień zmagań w sportach wrotkarskich, w jeździe szybkiej, był jednocześnie pierwszym dniem rywalizacji na torze ulicznym, który od toru do jazdy szybkiej odróżnia nawierzchnia. Tu mamy do czynienia z nawierzchnią asfaltową, a nie z żywicy epoksydowej.

Wysoką formę potwierdzają zawodnicy z Kolumbii i Belgii, którzy świetnie spisują się także na torze ulicznym. Jest to największy taki tor w kraju o długości 600 m i szerokości 8 m. Pierwszy wyścig odbył się na dystansie 200 m, który okazał się wymagający dla sportowców, ze względu na ostry wiraż tuż po starcie i szykanę z podjazdem.

W części kwalifikacyjnej najlepiej pojechała Maria Moya, brązowa i srebrna medalistka z Pan American Games. Kwalifikacje mężczyzn wygrał Jorge Luiz Martinez z Meksyku. Na torze po raz pierwszy zobaczyliśmy braci Michela i Ronalda Mulderów, złotego i brązowego medalistów z Igrzysk Olimpijskich w Soczi w łyżwiarstwie szybkim. Bliźniacy zajęli odpowiednio 8. i 9. miejsce w kwalifikacjach. Do finału awansowali także bracia Emanuelle Silva i Lucas Silva Santibanez z Chille.

Polacy odpadli w eliminacjach.

W finale faworyci z sesji kwalifikacyjnej znów pojechali najszybciej i wśród kobiet złoto trafiło do Marii Moyi z Chille, srebro do Ying-Chu Chen z Chińskiego Tajpej, a brąz do Yi Seul An z Korei Południowej.  Niespodzianką był natomiast słaby wynik Sandrine Tas – mistrzyni Europy, która w niedzielę 23 lipca została nagrodzona tytułem Sportowca Dnia The World Games 2017. W finale pojechała najgorzej i tym razem zawiodła swoich kibiców.

Wśród mężczyzn zwyciężył Hiszpan Joseba Fernandez, dla którego był to pierwszy start w tych igrzyskach. Srebro trafiło do Simona Albrechta, który ma już na koncie dwa złote medale, natomiast swój drugi brązowy medal zdobył Gwendal Le Pivert. Wielkiego pecha miał zwycięzca kwalifikacji Jorge Luiz Martinez. Wychodząc z dużą prędkością z wirażu na ostatnią prostą, zachwiał się  i przez to stracił cenne sekundy, ostatecznie zajmując miejsce tuż za podium.

W wyścigu na 20 km wokół toru do jazdy ulicznej zgromadziło się setki kibiców. Sympatycy wrotkarstwa z zachwytem podziwiali zawodników, którzy z prędkością ponad 40 km/h pokonywali zakręty. Wrotkarki swoją najdłuższą konkurencję przejechały dynamicznie i z pełnym zaangażowaniem. Szczególnie na wirażach zauważalna była walka o miejsce i  starcia bark w bark. Zmagania doprowadziły do paru kolizji, które zakończyły się niegroźnymi, aczkolwiek bolesnymi upadkami. Wiele zawodniczek wyjechało poza tor na trawę. Znów mieliśmy pojedynek belgijsko-kolumbijski. Tym razem Sandrine Tas musiała oddać najwyższe podium Johanie Viveros z Kolumbii.

U panów w finale było ślisko ze względu na rzęsisty deszcz, który towarzyszył im prawie przez cały wyścig. Na szczęście obyło się bez żadnych niebezpiecznych zdarzeń. Po raz pierwszy na mecie pojawiło się trio z Europy. Bezkonkurencyjny w tym wyścigu był Bart Swings z Belgii, cały czas utrzymując się z przodu stawki.