„Orientuj się!”
TWG 2017

„Orientuj się!”

W ramach cyklu zajęć biegów na orientację „Orientuj się!” realizowanego dzięki The World Games 2017 oraz Aglomeracji Wrocławskiej w czwartek 9 czerwca odbyły się treningi dla dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Brzegu.

Korzystając ze słonecznego przedsionka lata, trenerzy Dolnośląskiego Związku Orientacji Sportowej zabrali uczniów do pobliskiego Parku Przyrody położonego w zachodniej części miasta. Wprowadzeniem do zajęć była opowieść o Igrzyskach The World Games 2017, które już za rok odbędą się we Wrocławiu oraz o samej dyscyplinie biegu na orientację rozgrywanej podczas wydarzenia. Dzieci miały okazję porozmawiać na temat nawigacji w terenie, jednocześnie ucząc się czytania mapy, orientowania jej w kierunkach świata i poruszania się z nią w terenie.

Dużo radości sprawiły adeptom biegania praktyczne zadania. Kartograf sportowy umieścił punkty kontrolne na specjalistycznej mapie do biegu na orientację, a budowniczy tras zaplanował trasy do pokonania. Uczniowie dostali dwa zadania. Pierwsze, rozgrzewkowe polegało na odnalezieniu w dowolnej kolejności 5 punktów kontrolnych zaznaczonych na mapie. Zadanie główne natomiast polegało na odnalezieniu 8 punktów kontrolnych, mając do dyspozycji mapę z profesjonalną trasą, taką jak na zawodach sportowych.

Rekord trasy ustanowił uczeń piątej klasy, który nieco ponad kilometr trasy pokonał w 6 minut i 45 sekund. Trenerzy zrzeszeni w DZOS są zgodni. Wynik ten jest znakomity, a chłopiec z powodzeniem mógłby konkurować ze swoimi rówieśnikami na co dzień trenującymi w klubach. Zdecydowana większość małych sportowców pokonała trasę w średnim czasie 10-15 minut.

Zajęcia w ramach cyklu „Orientuj się!” to nie tylko sport, ale przede wszystkim dobra zabawa. Dziewczynki z czwartej klasy postanowiły biegać wspólnie, przez co spędziły więcej czasu w terenie, błądząc w poszukiwaniu punktów kontrolnych. Przez ponad 40 minut uczyły się orientacji w terenie na własnych błędach wyznając zasadę Alberta Schweitzer’a „Szczęście to jedyna rzecz, która się mnoży, jeśli się ją dzieli” 😉

Mając nadzieję, że efekty zajęć oraz sukcesy dzieci zapamiętają na długi czas, dziękujemy nauczycielom, trenerom, dyrektorom a co najważniejsze uczniom SP nr 6 w Brzegu za udany dzień!